Papirus sprzed 1,9 tys. lat. Jest jak dobry serial kryminalny

Daniel Górecki

Daniel Górecki

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

W 2014 roku okazało się, że znaleziony na Pustyni Judzkiej papirus, najdłuższy kiedykolwiek odkryty w tym regionie, nie jest tym, czym początkowo zakładano. Nowe tłumaczenie ujawnia niezwykłe informacje na temat rozprawy sądowej dwóch mężczyzn oskarżonych o przestępstwa, w tym o podżeganie do buntu na dzień przed wybuchem wielkiego powstania. Całość jest tak szczegółowa, że mogłaby posłużyć jako scenariusz serialu kryminalnego!

Unikatowe odkrycie. To szczegółowy opis starożytnej sprawy sądowej
Unikatowe odkrycie. To szczegółowy opis starożytnej sprawy sądowejShai Halevi, dzięki uprzejmości Biblioteki Cyfrowej Zwojów znad Morza Martwego Leona Levy’ego, Izraelski Urząd ds. Starożytnościdomena publiczna

Papirus, który wcześniej został odkryty, błędnie zidentyfikowany i niemal zapomniany, został ponownie odkryty przez Hannę Cotton Paltiel z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie w 2014 roku. Wraz ze swoimi współpracownikami przetłumaczyła go, ujawniając, że jest to zapis notatek prokuratorów z procesu sądowego wczesnorzymskiego z II wieku n.e. Dokument daje unikalny wgląd w sprawę, która dotyczyła oszustw podatkowych, fałszerstw oraz nielegalnej sprzedaży i uwolnienia niewolników w czasie napięć w rzymskiej prowincji Judea.

"Zgłosiłam się do organizowania papirusów w laboratorium Zwojów w Izraelskiej Służbie Starożytności i kiedy zobaczyłam papirus oznaczony jako "nabatajski", wykrzyknęłam: "Jak dla mnie to greka!'" – wyjaśnia Paltiel w oświadczeniu Uniwersytetu Hebrajskiego. Nabatejczycy byli starożytnym ludem zamieszkującym północną Arabię i południowy Lewant już od 312 roku p.n.e. Naukowcy nazwali papirus „P. Cotton” na cześć jej odkrycia.

To najlepiej udokumentowana sprawa sądowa w Judei, oprócz procesu Jezusa – powiedział Avner Ecker, współautor badania z Uniwersytetu Hebrajskiego.

Sprawa sądowa sprzed 1,9 tys. lat

Jak szczegółowo opisano w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Tyche, papirus zawiera ponad 133 linijki tekstu, w tym notatki prokuratorów z procesu przed rzymskimi urzędnikami oraz transkrypcję rozprawy sądowej. Zamieszczone są w nim uwagi jednego prokuratora do drugiego na temat siły dowodów i sposobów przewidywania kontrargumentów. Choć tożsamość prokuratorów pozostaje nieznana, badacze sugerują, że byli oni funkcjonariuszami rzymskiej administracji podatkowej.

Ten papirus jest niezwykły, ponieważ daje bezpośredni wgląd w przygotowania do procesu w tej części Imperium Rzymskiego
powiedziała Anna Dolganov z Austriackiej Akademii Nauk, która brała udział w badaniach.

Głównymi oskarżonymi byli dwaj mężczyźni – Saulos i Gadalias, obaj oskarżeni o korupcję. Saulos miał koordynować fałszywą sprzedaż i uwolnienie niewolników bez uiszczenia wymaganych podatków. Jego współpracownik, Gadalias, był synem notariusza z historią przemocy, fałszerstw, wymuszeń i podżegania do buntu. Obaj zostali oskarżeni o fałszowanie dokumentów.

Winni czy niewinni?

Warto tu dodać, że fałszerstwo i oszustwa podatkowe były surowo karane w prawie rzymskim, w tym pracami przymusowymi, a nawet karą śmierci. Tymczasem Saulos i Gadalias byli również oskarżeni o działalność buntowniczą podczas wizyty cesarza Hadriana w 129 roku n.e. Co ciekawe, rozprawa sądowa miała miejsce tuż przed wybuchem powstania Bar Kochby (132-136 n.e.), żydowskiego buntu przeciwko rzymskim rządom w Judei.

Czy rzeczywiście brali udział w buncie, pozostaje otwartym pytaniem, ale sugestia ta odzwierciedla napiętą atmosferę tamtych czasów
podsumowuje Dolganov.
Życie w cieniu KL AuschwitzAFPTV AFP
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na