Jak będzie wyglądał pogrzeb papieża Franciszka? Ważne symbole
Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny i wkrótce odbędzie się jego pogrzeb. Pochówkom towarzyszy ważna symbolika. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie pogrzeby papieży odbyły się w Watykanie. Ponadto na przestrzeni lat zmieniały się obrzędy związane z pochówkiem papieża.

Informacja o śmierci papieża Franciszka obiegła świat rankiem w Poniedziałek Wielkanocny. Dziś już wiemy, że jego ciało nie spocznie w Watykanie, ale nie jest to pierwsza tego typu sytuacja, gdy głowę Kościoła chowa się poza Stolicą Apostolską.
Papież Franciszek nie zostanie pochowany w Watykanie
Papież Franciszek zaczął planować swój pochówek już w 2023 r. i dążył do uproszczenia ceremonii. Głowa Kościoła nie zostanie pochowana w Watykanie, a w Rzymie. Jego grób znajdzie się w bazylice Matki Bożej Większej w stolicy Włoch.
To nie pierwszy raz, gdy głowa Kościoła zostanie pochowana poza Stolicą Apostolską. Spośród 265 papieży tylko 148 ma groby w Bazylice św. Piotra. Wielu z nich pochowano w Rzymie lub w innych miejscach Włoch, a nawet poza granicami kraju.
Groby dziewięciu papieży znajdują się poza Włochami. Dotyczy to przede wszystkim głów Kościoła z czasów tzw. niewoli awiniońskiej (1309-76 r.), pochowanych w Awinionie lub innych miejscach Francji. Natomiast Klemens II spoczywa w niemieckim Bambergu. Warto dodać, że papież Franciszek będzie pierwszym od 120 lat, którego ciało nie spocznie w Grotach Watykańskich pod bazyliką św. Piotra.
Jak wygląda pogrzeb papieża?
Niegdyś pogrzeby papieskie odbywały się w ciszy i z dala od oczu wiernych. Dziś sytuacja wygląda inaczej i pochówki papieży gromadzą w Watykanie ogromne tłumy ludzi. Sam proces przez lata również ulegał zmianom. W zeszłym wieku zaczęto wprowadzać zmiany, których celem było uproszczenie ceremonii. Przyczynił się do tego m.in. Jan Paweł II, jak i również zmarły w poniedziałek papież Franciszek.

Papież Franciszek jeszcze za własnego życia forsował zmiany mające na celu uproszczenie ceremonii pogrzebowej głowy Kościoła. M.in. poprzez rezygnację z wybranych elementów. Dlatego jego ciało zostanie od razu umieszczone w trumnie, która zostanie wystawiona na widok publiczny. Wcześniej do tego celu używano katafalku.
Głowy Kościoła w przeszłości chowano również w trzech trumnach. Ciało papieża Franciszka zostanie umieszczone w dwóch.
Symbolika towarzysząca pogrzebom papieży
Pogrzeby papieży to nie tylko uroczysty akt żałobny. Odgrywają one również ważną rolę symboliczną, co jest nawiązaniem do roli głowy Kościoła jako pasterza oraz ucznia Jezusa Chrystusa.
- Trumny - wcześniej stosowano trzy. Trumna cyprysowa z ciałem papieża była pieczętowana i następnie umieszczano ją w trumnie cynkowej. Kiedyś była ona wykonana z ołowiu, ale była zbyt ciężka. Potem obie wkładano do trumny z drewna orzechowego. W przypadku papieża Franciszka będą tylko dwie trumny - cynkowa oraz drewniana.
- Paschał - kolejny symbol pogrzebu papieskiego. Stawia się go obok trumny i ma on symbolizować przejście z życia doczesnego do wieczności.
- Ewangeliarz - kładzie się go na trumnie i ma on przypominać Słowo Boże głoszone przez głowę Kościoła. Warto dodać, że podczas pogrzebu Jana Pawła II zerwał się wiatr, który przewracał strony do momentu, aż doszło do zamknięcia księgi.
- Czarne ptaki - symbolizują śmierć, smutek i charakter uroczystości pogrzebowej.
- Rozświetlony krzyż - symbol religii chrześcijańskiej, który pojawia się na kartach Ewangelii.

Sam pogrzeb papieża nie jest tylko uroczystością mającą na celu pożegnanie głowy Kościoła. Dla wiernych jest również aktem wiary oraz nadziei na życie wieczne.