Symbol skromności papieża Franciszka. Dom Świętej Marty
Decyzja papieża Franciszka o wyborze Domu Świętej Marty zamiast Apartamentów Papieskich była znaczącym symbolem jego prostoty i pokory, odzwierciedlając wartości św. Franciszka z Asyżu. Historia tego domu sięga Jana Pawła II, który chciał zapewnić kardynałom wygodne warunki podczas konklawe.

Papież Franciszek zrezygnował z tradycyjnych Apartamentów Papieskich w Pałacu Apostolskim, gdzie mieszkali jego poprzednicy. Zamiast tego wybrał Dom Świętej Marty, gdzie skromnie się urządził. W jego pokoju znajdował się drewniany krucyfiks oraz mała figura Matki Boskiej z Luján - patronki Argentyny, Urugwaju i Paragwaju.
Historia powstania Domu Świętej Marty
Jan Paweł II zlecił wzniesienie Domu Świętej Marty, znanego również jako Casa di Santa Marta, chcąc polepszyć standard mieszkania kardynałów podczas konklawe. Przed tym kardynałowie musieli spać w małych pokoikach w Pałacu Apostolskim. Budowę ukończono w 1996 roku. Budynek może przyjąć łącznie do 130 gości, oferując 108 sypialni z pokojem do pracy oraz łazienką, a także 22 pojedynczych pokoi. Znajdują się tam również duża sala jadalna, sale spotkań oraz pięć kaplic.
Skromny wybór papieża Franciszka
Swe imię wybrał na cześć św. Franciszka z Asyżu, patrona m.in. ludzi ubogich, poruszał się po Watykanie głównie pieszo lub samochodem i zrezygnował z apartamentu w Pałacu Apostolskim.
Kiedy podjął decyzję o zamieszkaniu w Domu Świętej Marty, zmieniło się również miejsce odprawiania porannej mszy papieskiej - wcześniej tradycją była msza w prywatnej kaplicy w Domu Apostolskim z udziałem jedynie wąskiego grona współpracowników papieża, ale Franciszek zaczął ją odprawiać w głównej kaplicy Domu św. Marty i każdy mógł do modlitw dołączyć.
Obecnie na czas konklawe dla Domu Świętej Marty zostaną wprowadzone obostrzenia, a budynek zostanie całkowicie odcięty, aby kardynałowie mogli wybrać następcę papieża.
Ogrody Watykańskie. To tam Franciszek odpoczywał
Założone przez papieża Mikołaja III w 1279 roku ogrody zajmują około 23 hektarów, czyli prawie połowę obszaru Państwa Watykańskiego. Dróżki, które wiją się między fontannami, grotami i kapliczkami, są świetnie utrzymane, a niezwykłe, rzadkie rośliny z całego świata kolorują to miejsce, zachęcając do odwiedzin. Jednak nie zawsze ogrody były dozwolone dla turystów. Dopiero za czasów Piusa XII stały się ogólnodostępne.
Plac św. Marty znajduje się tuż przy budynku, w którym Franciszek mieszkał, a nazwę swą wziął nieistniejącego kościoła dedykowanego św. Marcie, siostrze św. Łazarza. Nieco dalej, obok Pałacu Gubernatoratu, na trawniku rosną kwiaty w kształcie herbu panującego papieża.

W ogrodach papieże spacerowali i modlili się, ciesząc się ciszą i spokojem. To tutaj, wśród fontann i rzeźb, podejmuje się najważniejsze dla wiary katolickiej decyzje.
Ogrody można zwiedzać, jednak wyłącznie w grupach z przewodnikiem watykańskim, pieszo lub z pokładu mikrobusa.