Miał olśniewać, a popadł w ruinę. Pałac Sapiehów odzyska blask
Jeden z najpiękniejszych budynków z okresu I Rzeczpospolitej wypięknieje. Pałac Sapiehów przez lata był przebudowywany i popadał w ruinę. Z pięknego barokowego pałacu została niemal ogołocona ruina. Teraz zabytek ponownie odzyska blask.
XVII - wieczny pałac związany z hetmanem wielkim litewskim Kazimierzem Janem Sapiehą powoli odzyskuje blas. Przez lata zaniedbany, przebudowany stracił swój dawny urok. Prace prowadzone od 2012 roku mają przywrócić mu barokowy splendor, jak informuje portal "Rekonstrukcje i odbudowy". Udostępnione zdjęcia potwierdzają, że prace idą do przodu - jest pięknie.
Patrząc na zakres prac, nie powinno dziwić, że wszystko trwa tak długo. Tu nie wystarczyło samo malowanie. Przywracane są wszystkie elementy architektoniczne świadczące o wspaniałości tego budynku.
Pałac, który miał onieśmielić Jana III Sobieskiego
Pałac Sapiehów, wybudowany został w stylu barokowym w latach 1689-1692 przez hetmana wielkiego litewskiego Kazimierza Jana Sapiehę według projektu włoskiego architekta Giovanniego Battisty Fredianiego (choć tak naprawdę źródła podają różne nazwiska). Znajduje się na Antokolu - jednej z największych i najstarszych dzielnic Wilna.
Bogato zdobiona fasada miała świadczyć o potędze właściciela, który konkurował z Janem II Sobieskim o królewski tron. Niestety po klęsce Sapiehy w bitwie pod Olkenikami, 18 listopada 1700 r., w czasie wojny domowej w Wielkim Księstwie Litewskim, szlachta zniszczyła dekoracje pałacu oraz uszkodziła sam budynek.
W kolejnych latach pałac zmieniał właścicieli, będąc na przestrzeni czasu szpitalem wojskowym, szpital uniwersytecki, zakład okulistyczny, by po II wojnie światowej znów stać się szpitalem wojskowym.
Co będzie w pałacu po ukończeniu renowacji?
W grudniu 2011 roku przedstawiono plany rewitalizacji zespołu barokowego i przedstawiono projekt renowacji pałacu. W 2012 roku rozpoczęto renowację pałacu, a w 2018 roku pałac przekazano Centrum Sztuki Współczesnej. Po ukończeniu renowacji pałac ma służyć rozwojowi i promowaniu kultury i sztuki.
Nie będzie powtórki Centrum Sztuki Współczesnej, prezentowane ekspozycje mają obejmować różne okresy, przedstawiając historyczną dynamikę rozwoju kulturalnego i artystycznego. W pałacu planowane są wystawy, wycieczki, programy edukacyjne, koncerty, konferencje, specjalne przestrzenie zostaną udostępnione dla ekspozycji prac współczesnych wileńskich artystów.