Gigantyczny Teleskop Magellana. Rozpoczęto produkcję ostatniego lustra
Gigantyczny Teleskop Magellana to potężne obserwatorium o wartości miliarda dolarów, które ma być w pełni gotowe pod koniec tego dziesięciolecia. Projekt jest coraz bliższy realizacji, bo rozpoczęto produkcję siódmego i zarazem ostatniego lustra. Będzie to jednak czasochłonny proces, który potrwa aż cztery lata.
Gigantyczny Teleskop Magellana jest budowany od lat i ma zostać ukończony w 2029 r. Wtedy ma rozpocząć pierwsze obserwacje naukowe z wykorzystaniem pełnego lustra. Otrzyma on ogromne zwierciadło, które ma składać się z siedmiu segmentów. Właśnie rozpoczęto produkcję ostatniego z nich.
Ruszyła 4-letnia produkcja ostatniego zwierciadła
Prace związane z produkcją siódmego i zarazem ostatniego elementu wielkiego zwierciadła do Gigantycznego Teleskopu Magellana rozpoczęły się kilka dni temu. W zeszłym tygodniu zamknięto pokrywę bardzo specyficznego pieca zlokalizowanego pod stadionem Uniwersytetu w Arizonie. Umieszczono tam blisko 20 t bardzo czystego szkła, które będzie podgrzewane do 1165 stopni Celsjusza. Wewnątrz będzie przebiegać okrężny ruch, który nada zwierciadłu wymaganego kształtu.
Następnie przez trzy miesiące całość będzie schładzana. Na tym jednak nie koniec, bo cały proces produkcji potrwa aż cztery lata. Będzie to związane z polerowaniem z dokładnością do 20 nm i nadawaniem ostatecznego kształtu lustra.
Gigantyczny Teleskop Magellana będzie potężnym obserwatorium
Gigantyczny Teleskop Magellana to obserwatorium, które zapewni astronomom zupełnie nowe możliwości obserwacji kosmosu. Budowa odbywa się w placówce zlokalizowanej w Chile na wysokości ponad 2,5 tys. m n.p.m. w Obserwatorium Las Campanas. Każde jego zwierciadło ma przekątną 8,4 m, a złożone w całość pozwolą uzyskać jakość odpowiadającą lustru o średnicy 24,5 m.
Obserwatorium ma być aż 50 mln razy czulsze od ludzkiego oka i zapewni obserwacje w rozdzielczości do 10 razy lepszej od Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Naukowcy wierzą, że Gigantyczny Teleskop Magellana pozwoli na uzyskanie najlepszych dotychczas obrazów obiektów z wczesnego wszechświata i umożliwi m.in. dokładniejsze zbadanie składu chemicznego atmosfer egzoplanet, a nawet szukania tam oznak życia. Duże nadzieje pokładane są także w badaniu ciemnej materii, która to ciągle skrywa przed nami mnóstwo tajemnic.