Niezwykłe odkrycie naukowców. Ślady patogenów mogą zachować się w naszych zębach
Badacze ujawnili, że nasze zęby mogą „konserwować” sygnały patogenów nawet przez setki lat. Do takiego wniosku doszli po przebadaniu wyekstrahowanych przeciwciał pochodzących z 800-letnich zębów.
Naukowcy z University of Nottingham i University College London w Wielkiej Brytanii szczegółowo przebadali przeciwciała z 800-letnich zębów, które powstały wskutek działania dawnych patogenów.
W badaniach specjaliści wykorzystali chromatografię powinowactwa, metoda ta w unikalny sposób identyfikuje poszczególne cząsteczki m.in. przez sposób, w jaki się one łączą z innymi cząsteczkami.
Naukowcy podkreślają, że tego typu powiązania są głównym procesem zachodzącym w ludzkim układzie odpornościowym. Dlatego też, dzięki tym zależnościom można wstecznie zidentyfikować przeciwciała, a także patogeny, które wymusiły na organizmie ich stworzenie.
Ujawnienie tajemnic skrywanych w 800-letnich zębach
Badania zostały wykonane na trzech zębach odzyskanych z angielskiego grobu, który wydatowany został na 1285-1470 r. n.e. Naukowcy z wyekstrahowanych przeciwciał zdołali odczytać szczegółowe sekwencje białek. Następnie przeanalizowali, w jaki sposób zachowają się one w przypadku wystawienia ich na działanie poszczególnych wirusów.
Zespół naukowców podkreślił, że 800-letnie przeciwciała zachowały duży fragment swojej struktury i nadal były aktywne biologicznie.
W tym przypadku odkryliśmy, że przeciwciała pochodzące ze średniowiecznych zębów były w stanie rozpoznać wirusa Epsteina-Barra wywołującego gorączkę gruczołową
Rahman dodaje: - Przeciwciała są inne, ponieważ jesteśmy w stanie sprawdzić, czy nadal mogą wykonywać swoją pracę rozpoznawania wirusów lub bakterii nawet po setkach lat [...] W przyszłości możliwe będzie zbadanie, jak przeciwciała pochodzące z dawnych okazów reagują na choroby występujące w tych okresach, takie jak czarna śmierć.
Z kolei dr Robert Layfield podsumował: - W nauce o odkryciach spodziewamy się nieoczekiwanego, ale uświadomienie sobie, że nienaruszone, funkcjonalne przeciwciała można oczyścić ze szczątków szkieletowych w zapisie archeologicznym, było dość zdumiewające. Niektóre starożytne białka były znane jako stabilne, ale są to zwykle białka "strukturalne", takie jak kolageny i keratyny, które są dość obojętne.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym iScience.
Paleoproteomika, czyli dziwaczna gałąź nauki
Paleoproteomika w ostatnich latach znacznie zyskała na popularności. Sama proteomika zajmuje się badaniem struktury, funkcji i zależności białek. Z kolei paleoproteomika bada starożytne białka, nawet sprzed kilku milionów lat, które zachowują się w kościach ludzi, czy zwierząt.
W ostatnim czasie naukowcom udało się odzyskać białka zawarte w szkliwie zębów nosorożca sprzed 1,7 mln lat. Co ciekawe specjaliści zidentyfikowali także białka znajdujące się w skorupkach jaj sprzed ponad 6,5 mln lat. Również zdumiewające jest to, że kości mamutów mające prawie 40 tysięcy lat mogą zachowywać stabilne przeciwciała.
Naukowcy, bazując na starożytnych białkach, mogą wskazać, w jaki sposób choroby ewoluowały i jednocześnie ujawnić, w jaki sposób zmieniły się nasze ciała, by z nimi walczyć.