Odnaleźli wrak z I wojny. Ponad stuletnia zagadka rozwiązana

Badacze z Uniwersytetu Bangor przeprowadzili szczegółową analizę archiwaliów oraz danych z sonaru i odnaleźli wrak HMS Stephen Furness. Miejsce spoczynku statku, który zatonął podczas I wojny światowej od torpedy U-Boota, przez ponad sto lat pozostawało zagadką.

Badacze ustalili, gdzie spoczywa wrak statku Królewskiej Marynarki Wojennej, który zatonął podczas I wojny światowej.
Badacze ustalili, gdzie spoczywa wrak statku Królewskiej Marynarki Wojennej, który zatonął podczas I wojny światowej.domena publiczna/Google MapsWikimedia Commons

HMS Stephen Furness. Miejsce spoczynku statku

HMS Stephen Furness, pierwotnie statek pasażerski, wraz z wybuchem I wojny światowej został przejęty przez Królewską Marynarkę Wojenną i przebudowany na statek abordażowy. 13 grudnia 1917 r. płynął przez Morze Irlandzkie, by dotrzeć do Liverpoolu, gdzie miał zostać poddany naprawom.

Załoga - ponad stu marynarzy - była świadoma, że na tym obszarze czyha zagrożenie ze strony niemieckich U-Bootów. Ustalono plan działania: statek płynął ze stałą prędkością i zmieniał kierunek co kilka minut. To niestety nie uchroniło go przed atakiem.

Statek zatonął w wyniku ataku U-Boota

Sprawcą ataku był niemiecki UB-64. O 16:15 torpeda wystrzelona przez ten okręt podwodny trafiła w prawą burtę statku HMS Stephen Furness, powodując eksplozję. Statek zatonął w ciągu zaledwie trzech minut. Z ponad stu marynarzy ocalało tylko dwunastu.

Przez ponad sto lat nie udawało się ustalić, gdzie konkretnie spoczął wrak statku HMS Stephen Furness. Co prawda ocalały z katastrofy porucznik Simmonds w raporcie sporządzonym następnego dnia podał przybliżoną lokalizację statku, jednak dokładne miejsce jego położenia pozostało zagadką. Przełom nastąpił niedawno.

Badaczom udało się zlokalizować wrak, którego dokładne miejsce spoczynku przez ponad 100 lat pozostawało zagadką.Uniwersytet Bangormateriał zewnętrzny

Analiza ogromu danych pomogła rozwikłać zagadkę

Zespół badaczy z Uniwersytetu Bangor przeanalizował ogrom danych: zapisy, mapy, informacje z sonaru wielowiązkowego. Współpracując z historykami z Wyspy Man, Walii i USA, eksperci uzyskali też dostęp do szeregu zapisów historycznych. Obejmowały one np. plany statku i dziennik wojenny UB-64.

Wrak ostatecznie zlokalizowano ok. 16 km od wschodniego wybrzeża Irlandii Północnej. Nowoczesne metody badawcze uzupełnione o różne źródła archiwalne pomogły zweryfikować, że wrak uważany do tej pory za pozostałości szwedzkiego statku Maja, to tak naprawdę HMS Stephen Furness.

- Wrak odpowiadał wymiarom Stephena Furnessa i znajdował się kilka kilometrów od miejsca, w którym dowódca UB-64, Kapitänleutnant Walter Gude, zgłosił wystrzelenie torpedy w parowiec - wyjaśniają badacze. - [...] Nasze dane z sonaru i dowody archiwalne sugerują, że bardziej prawdopodobnym kandydatem na Maję jest natomiast statek znajdujący się kilka mil na południe.

Badacze zaznaczają, że projekty takie jak ten, pozwalają na lepsze zrozumienie historii i dziedzictwa, a także lepsze poznanie systemów morskich. "Dno morskie Wielkiej Brytanii kryje jedne z najbardziej fascynujących historycznych puzzli, jakie można sobie wyobrazić. Mając zaawansowaną technologię sonaru i badania archiwalne jako przewodnik, możemy zacząć składać w całość tę podwodną tajemnicę".

Zimny poranek, uciekający autobus, natłok pracy... Codzienność bywa nieprzyjemna. Warto jednak spróbować wprowadzić do niej trochę koloru. Naszemu bohaterowi udało się to dzięki kolorowemu smartfonowi Motorola Edge 50 neo. Jak? Sprawdź!materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas