Polacy odtworzyli średniowieczne królewskie szaty. Pokażą je w Luwrze
Archeolodzy z UW i projektanci z SWPS dokonali rekonstrukcji szat królewskich i kapłańskich ze średniowiecznej Nubii. Naukowcy stawili czoła wyzwaniom związanym z ograniczoną dostępnością danych. Kolekcja będzie wystawiona w Luwrze 17 października, a poprzedzający ją wykład odbędzie się na Sorbonie.
Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego i projektanci z Uniwersytetu SWPS podjęli się nie lada wyzwania. Bazując na malowidłach, zrekonstruowali królewskie i kapłańskie szaty, które noszono w średniowiecznej Nubii. Kolekcja ubrań zostanie pokazana 17 października w Luwrze.
Odzienia królów, królewskich matek i biskupa
Nubia to historyczna kraina w północno-wschodniej Afryce obejmowała obecne tereny południowego Egiptu i północnego Sudanu. Na podstawie malowideł zdobiących niegdyś ściany katedry w Faras, mieście będącym częścią tej krainy historycznej, eksperci dokonali rekonstrukcji pięciu nubijskich strojów.
Zdobienia z katedry, które obecnie znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie i Sudańskiego Muzeum Narodowego w Chartumie, ukazują odzienia średniowiecznych nubijskich królów, królewskich matek i biskupa.
- Do rekonstrukcji wybraliśmy przede wszystkim po dwa stroje królewskie i dwa stroje matek królewskich (z X i końca XII wieku). W nich najbardziej widać zmianę, jaką przyniosło Nubii chrześcijaństwo, które przyszło z Konstantynopola w VI wieku. Sądzimy, że ambicją Królestwa Makurii było dołączenie do świata chrześcijańskiego. I te ambicje widać w stroju. Zwłaszcza na początku chrystianizacji wszystkie elementy strojów królewskich powtarzają bowiem strój cesarzy bizantyjskich - powiedziała PAP dr hab. Dobrochna Zielińska.
Rekonstrukcja na podstawie malowideł
Dla dr. Karela Innemée, dr Magdaleny Woźniak-Eusèbe i dr hab. Dobrochny Zielińskiej zasoby ikonograficzne stanowiły główne źródło wiedzy w realizowanym na UW projekcie "Kreacje władzy. Obraz rodziny królewskiej i kleru w średniowiecznej Nubii", finansowanym przez program Polonez BIS Narodowego Centrum Nauki.
- Z Nubii nie mamy praktycznie żadnych zachowanych, kompletnych strojów. Zachowała się jedna tunika i spodnie biskupie, ale zazwyczaj spotykamy jedynie fragmenty ubrań, bo tkaniny na stanowiskach archeologicznych zachowują się niezwykle rzadko. Z drugiej strony mamy też ogromny deficyt źródeł pisanych dotyczących tego miejsca i pochodzących z Nubii - powiedziała PAP dr hab. Dobrochna Zielińska, archeolożka z Wydziału Archeologii UW.
Ogrom wyzwań zwieńczony pokazem w Luwrze
Naukowcy mieli przed sobą wiele wyzwań. Jednym z nich było odtworzenie historycznych barw szat królewskich i kapłańskich, w dalszych pracach konieczne było też podjęcie decyzji dot. rodzajów tkanin, itd. Specjalistka powiedziała PAP, że całe przedsięwzięcie można nazwać "archeologią eksperymentalną".
Pięć zrekonstruowanych szat zostanie zaprezentowanych na pokazie w Luwrze 17 października br. o godz. 12:30 w ramach prowadzonego przez muzeum cyklicznego programu "Midis de l’archéologie!". Pokaz zostanie poprzedzony sesją popularyzacyjną zaplanowaną na 15 października (15:30-17:00). Wykład odbędzie się w Centre de civilisation polonaise Uniwersytetu Paryskiego, zwanego Sorboną, podaje PAP.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!