Przełomowe odkrycie w Chinach. Może zmienić historię ludzkości

Archeolodzy poinformowali w swoim nowym badaniu na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences, że odkryli w Chinach narzędzia kamienne wykonane metodą Quina, dotąd przypisywaną jedynie neandertalczykom w Europie. To niezwykłe znalezisko podważa dotychczasowe założenia dotyczące ewolucji człowieka w Azji Wschodniej.

Neandertalczycy dotarli aż do Chin? To jedno z wyjaśnień nowego badania
Neandertalczycy dotarli aż do Chin? To jedno z wyjaśnień nowego badania123RF/PICSEL

Stosowana do obróbki kamienia technika Quina była znana z wykopalisk w Europie, ale nigdy wcześniej nie odnaleziono jej śladów w Azji. Nowe znaleziska pochodzą z południowo-zachodnich Chin i datowane są na okres 50-60 tys. lat temu, rzucając nowe światło na rozwój technologii kamiennych w tej części świata i podważa pogląd, że Azja Wschodnia była wówczas regionem o niewielkich innowacjach technologicznych.

To wielka niespodzianka dla naszego sposobu myślenia o tym regionie w tamtym okresie. Zmusza nas to do zadania pytania: co jeszcze mogli robić ludzie w tamtym czasie, czego jeszcze nie odkryliśmy?
komentuje Ben Marwick, współautor badania z Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Narzędzia, które zmieniają historię

Badacze znaleźli kamienny skrobak Quina, który charakteryzuje się grubą asymetryczną budową i szeroką ostrą krawędzią roboczą. Znaleziono także odpady po obróbce kamienia, co świadczy o aktywnym użyciu tej technologii. Narzędzia te prawdopodobnie służyły do skrobania kości, poroża i drewna. Zagadką pozostaje jednak, jak ta technologia znalazła się w Azji Wschodniej.

Nowe pytania o dawnych mieszkańców Azji

Naukowcy nie są jeszcze w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy metoda Quina dotarła tam wraz z ludźmi migrującymi z zachodu, czy też może została niezależnie wynaleziona przez lokalne populacje. W tym celu mają jednak zamiar sprawdzić, czy wcześniejsze narzędzia z tego regionu wykazywały oznaki stopniowego rozwoju w kierunku technologii Quina - jeśli tak, to mogłoby to wskazywać na lokalne pochodzenie tej metody.

Sprawę dodatkowo komplikuje dotychczasowy brak dowodów na obecność neandertalczyków w Azji Wschodniej. Autorzy badania mają więc nadzieję, że w przyszłości odkryją szczątki ludzkie na tych terenach, co pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy narzędzia faktycznie były dziełem neandertalczyków, czy może denisowian - innego wymarłego gatunku człowieka lub też nieznanego dotąd przodka człowieka. To pokazuje, że historia ludzkiej ewolucji w Azji Wschodniej jest znacznie bardziej skomplikowana, niż wcześniej przypuszczaliśmy.

Jeśli znajdziemy ludzkie szczątki z tego okresu, możemy natrafić na coś zupełnie nieoczekiwanego – być może nawet na nieznanego dotąd przodka człowieka
dodaje Marwick.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Tajemnice grobowca Tutanchamona na cyfrowej wystawie w Londynie© 2025 Associated Press