Skarby przeszłości na budowie drogi. Ujawniają "niezwykłą historię miasta"

Inwestycja związana z przebudową dróg w Kamieniu Pomorskim co rusz przynosi nowe odkrycia archeologiczne na terenie miasta. Pomaga w tym ustawowy obowiązek prowadzenia prac archeologicznych podczas realizacji rozmaitych założeń biznesowych. Rozkopane fragmenty terenu ujawniają w Kamieniu Pomorskim "kolejne informacje na temat niezwykłej historii miasta", powiedział archeologi i dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Grzegorz Kurka. Co tym razem udało się odkryć?

Inwestycja związana z przebudową dróg w Kamieniu Pomorskim co rusz przynosi nowe odkrycia archeologiczne na terenie miasta. Pomaga w tym ustawowy obowiązek prowadzenia prac archeologicznych podczas realizacji rozmaitych założeń biznesowych. Rozkopane fragmenty terenu ujawniają w Kamieniu Pomorskim "kolejne informacje na temat niezwykłej historii miasta", powiedział archeologi i dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Grzegorz Kurka. Co tym razem udało się odkryć?
Często podczas realizacji różnych inwestycji dochodzi do rozmaitych odkryć. W Kamieniu Pomorskim co rusz pojawiają się nowe. /Elknell, CC BY-SA 4.0 DEED/Facebook, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej /Wikimedia

Odkrycia związane m.in. z budową nowych obiektów czy przebudową dróg albo pracami porządkowymi na jakimś terenie uzupełniają wiedzę historyków, a niekiedy stanowią też prawdziwe przełomy. 

Zdarzają się obiekty bardzo rzadkie, które są unikatowe na skalę światową, a bywa też, że znaleziska dotyczą przede wszystkim dziejów danego miejsca, lokalnego społeczeństwa, albo i wyłącznie małego punktu na mapie, czy też jednostki. Wiele znalezionych przedmiotów trafia następnie m.in. do muzeum, albo prowadzone są w związku z danym obszarem dalsze prace badawcze. 

Reklama

Nowe odkrycia w zachodniopomorskim

W Kamieniu Pomorskim co rusz odkrywane są nowe ciekawe artefakty, a Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej szczegółowo relacjonuje, co tym razem udało się znaleźć i jaką wagę mają poszczególne odkrycia. 

Co jakiś czas tego typu obiekty znalezione podczas prac prowadzonych na terenie miasta i okolic trafiają do zasobów instytucji. W zbiorach Muzeum są też bezcenne zabytki, takie jak m.in. skarby z epoki brązu, rękojeść noża Wikingów z X wieku czy średniowieczne naczynia, tzw. grapeny.

Natomiast niedawno podczas prac budowlanych natrafiono m.in. na rzadką renesansową monetę oraz odkryto relikty zasypanej fosy. Teraz rozkopy ujawniły za to pozostałości średniowiecznego traktu, który prowadził na teren miasta.

Średniowieczny trakt odkryty podczas budowy

Ujawnione na ulicy Adama Mickiewicza relikty, które ukryte były pod obecną asfaltową ulicą sugerują, że prowadziła niegdyś tędy inna droga. Muzeum wskazuje na pozostałości średniowiecznego traktu, który wiódł na teren miasta. 

Jak podaje Muzeum, w warstwie natrafiono na faszynę, fragmenty kości zwierzęcych, a także na kawałki ceramiki datowanej na okres wczesnego średniowiecza. Odsłonięty fragment to wykop o wymiarach 3 x 3 metra i głębokości dochodzącej do 2,4 metrów.

Kamień Pomorski pełen historycznych skarbów

Jeśli chodzi o rzadką srebrną monetę, odnaleziona została ona podczas prac porządkowych prowadzonych na cmentarzu wojennym w Kamieniu Pomorskim. Trafiła na nią pani Bożena Stępniak - pracownica PGK, mieszkanka Trzebieszewa.

- Natrafiła na renesansową srebrną monetę Albrechta Hohenzollerna, ostatniego Wielkiego Mistrza Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (1511-1525), a po złożeniu hołdu lennego królowi Polski Zygmuntowi Staremu 10 kwietnia 1525 roku w Krakowie, władcy w Prusach Książęcych (do śmierci w 1568 roku). Jest to Trojak ( 3 grosze) z mennicy w Królewcu - wyjaśnia Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Kobieta, która znalazła artefakt, przekazała go Muzeum, które na swojej stronie na Facebooku opublikowało nieco więcej informacji o odkryciu oraz podzieliło się zdjęciami obiektu.

Mnożą się odkrycia w gminie

Nie tylko w Kamieniu Pomorskim dochodzi do odkryć podczas prowadzonych aktualnie prac drogowych. Jakiś czas temu pisaliśmy o odkryciu we Wrzosowie, które zawierało ciekawe obiekty z okresu II wojny światowej, a jak się okazało, to nie były jedyne znaleziska.

Muzeum donosi o odkopaniu m.in. szczątków ludzkich, które najprawdopodobniej należą do żołnierzy walczących podczas II wojny światowej. Ponadto Muzeum informuje o odkryciu grobu nieznanego żołnierza poległego w 1945 roku, w którym to pochówku natknięto się na klamrę i guzik bieliźniany. 

Część znajdowanych eksponatów zasili zbiory Muzeum. Wiele wskazuje również na to, że o kolejnych znaleziskach w Kamieniu Pomorskim usłyszymy już niebawem. Tamte tereny skrywają ogrom tajemnic, które można powiedzieć, że tylko czekały na jakieś inwestycje, aby w końcu ujrzeć światło dzienne i opowiedzieć swoją historię.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odkrycie archeologiczne | Średniowiecze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy