Tajemnice szybu „Franciszek”. Odkryto zagadkowe podziemne przejścia

Paula Drechsler

Paula Drechsler

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
344
Udostępnij

Podczas prac prowadzonych na terenie zespołu zabudowań dawnego szybu „Franciszek” w Rudzie Śląskiej doszło do niespodziewanego odkrycia. Pod jednym z budynków namierzono zagadkowe tunele. Czym są te kanały i jakie plany mają władze miasta na adaptację tej przestrzeni?

Zespół dawnego szybu "Franciszek" skrywał nieznane wcześniej podziemne konstrukcje.
Zespół dawnego szybu "Franciszek" skrywał nieznane wcześniej podziemne konstrukcje.Polar123, CC BY-SA 3.0 PLWikimedia Commons

Ziemia skrywa wiele tajemnic. Kolejne odkrycia pokazują, że natknąć się można na nie zarówno na powierzchni, jak i schodząc do podziemi. Przykładem są np. zidentyfikowane niedawno korytarze biegnące pod ziemią w Boguszowie-Gorcach, czy też zachowana w całości wiekowa kopalnia srebra w Srebrnej Górze, która nieustannie zaskakuje nowymi odkryciami.

Wymieniać można by jeszcze długo. Co rusz archeolodzy trafiają podczas wykopalisk na świadectwa sprzed wieków, a także eksploratorzy, którzy zapuszczają się pod ziemię, odnajdują zapomniane tereny. Zdarza się też, że do znalezisk dochodzi podczas prac związanych z planowanymi inwestycjami. Ponadto niekiedy tego typu odkrycia poprzedzają długie przygotowania, a innym razem jest to zwykły przypadek. 

Odkrycie na Śląsku. Podczas remontu namierzono podziemne przejścia

Odkrycie na terenie Rudy Śląskiej, miasta w woj. śląskim, które leży w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, było właśnie jednym z nich. Tunele pod budynkiem na terenie kompleksu dawnego szybu „Franciszek” namierzono podczas prac remontowych prowadzonych na tym obszarze.

Szyb „Franciszek” został wydrążony dokładnie w 1857 r. i przez ponad pół wieku pełnił rolę szybu wydobywczego. Większość budynków również powstała w XIX wieku. Cały kompleks to wyjątkowy zabytek przemysłowy na terenie Rudy Śląskiej. W jego skład wchodzą administracja, kotłownia, nadszybie, rozdzielnia, stacja ratownicza oraz najciekawsza konstrukcja: gmach straży pożarnej. To właśnie pod tą budowlą doszło do odkrycia.

Pod gmachem straży pożarnej odkryto nieznane wcześniej kanały.FOT ARKADIUSZ GOLA /Polska Press/East NewsEast News

Zagadkowe kanały odkryte na terenie kompleksu szybu "Franciszek" w Rudzie Śląskiej

Na ten moment nie jest znana dokładna funkcja przejść usytuowanych pod budynkiem dawnej straży pożarnej. Wiceprezydent Rudy Śląskiej Aleksandra Skowronek przekazała, że wstępnie ustalono, jak przebiegają tunele.

- Na terenie budynku dawnej straży pożarnej szybu „Franciszek” odkryte zostały zagadkowe ceglane kanały. Z przeprowadzonego wstępnego rozeznania wynika, że jeden z nich łączył straż pożarną z cechownią, drugi zaś odchodził w stronę maszynowni — wyjaśniła.

Nowa atrakcja na Śląsku. Lokalne Centrum Tradycji w Rudzie Śląskiej to edukacja i rozrywka w jednym

Sam fakt odkrycia kanałów związany jest z pracami prowadzonymi na terenie kompleksu. Powstaje tam Lokalne Centrum Tradycji, atrakcja, która ma stanowić połączenie centrum edukacji regionalnej i miejsca integracji międzypokoleniowej oraz żywego muzeum. Będą tam m.in. dwie ekspozycje stałe, poświęcone historii dzielnicy Ruda i historii szybu "Franciszek", a także kilka tematycznych przestrzeni.

Serwis rudaslaska.com.pl wymienia tu izby: kapelmajstra (tradycje muzyczne), śląskiego master chefa (dla miłośników śląskiej kuchni), szycia (z nauką szydełkowania i robienia na drutach), bajtla (z grami i zabawami dla dzieci) i do tego działek, ogródek warzywny. Całkowity koszt remontu oszacowano na ponad 2 miliony złotych. Odkrycie korytarzy pod budynkiem może wpłynąć na plan zagospodarowania — władze już zastanawiają się, jak wykorzystać ten obszar. Zanim to jednak nastąpi, tunele zostaną zbadane.

- Liczymy, że prowadzona właśnie kwerenda archiwalna pozwoli odpowiedzieć na pytania, jaka była funkcja i dokładny przebieg kanałów. Myślimy również o tym, jak je wykorzystać w ramach przyszłego zagospodarowania terenu — powiedziała wiceprezydent.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Ogromny humanoidalny robot będzie naprawiał linie kolejowe w Japonii
      Ogromny humanoidalny robot będzie naprawiał linie kolejowe w JaponiiinteriaAFP
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      189
      Super
      relevant
      82
      Hahaha
      haha
      35
      Szok
      shock
      17
      Smutny
      sad
      11
      Zły
      angry
      10
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      344
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na