To relikt wielkiej bitwy starożytności. Sensacyjne odkrycie
U wybrzeży Sycylii grupa włoskich nurków-archeologów odkryła fragment starożytnego okrętu wojennego, który zatonął podczas jednej z największych bitew morskich starożytności – bitwy koło Wysp Egadzkich. Była to decydujący moment sławnej wojny punickiej, otwierający drogę do potęgi Rzymu.
Archeolodzy odkryli ślad bitwy Rzymian i Kartagińczyków
Na zachód od Sycylii grupa archeologów odkryła fragment taranu wykonanego z brązu, który znajdował się na rzymskim okręcie wojennym. To właśnie za pomocą takich taranów Rzymianie rozrywali okręty Kartagińczyków w bitwie koło Wysp Egadzkich. Odkryty taran jest jednym z najlepiej zachowanych reliktów tego wydarzenia.
Bitwa u Wysp Egadzkich była jednym z najważniejszych momentów I wojny punickiej - pierwszego rozdziału sławnej rywalizacji pomiędzy Republiką Rzymską a Kartaginą. Miała miejsce 241 r. p.n.e. Była to ogromna bitwa morska, gdzie naprzeciw siebie stanęła flota 200 galer rzymskich pod wodzą Gajusza Lutacjusza Katulusa i 250 galer kartagińskich dowodzonych przez Hanno, syna Hannibala.
Pomimo przewagi liczebnej Kartagińczyków, lepiej dowodzona i wyszkolona flota Rzymian rozgromiła przeciwnika. Podczas bitwy na dno poszło 50 kartagińskich galer, a 70 została przechwycona przez Rzymian, którzy stracili tylko 30 okrętów. Bitwa koło Wysp Egadzkich pozwoliła Rzymianom utrzymać blokadę kontrolowanej przez Kartaginę Sycylii i ostatecznie zdobyć wyspę, dając decydujące zwycięstwo podczas I wojny punickiej.
Odkryty przez Włochów taran mógł być zarówno fragmentem okrętu, który poszedł na dno, jak i jednostki, która została uszkodzona np. podczas uderzenia w galerę Kartagińczyków. Relikt wyłowiła ekspedycja sycylijskiego Towarzystwa Dokumentacji Miejsc Podwodnych. Przewieziono go na Favignanę, jedną z wysp Egady, gdzie taran jest badany przez archeologów.
Taran posiada wtłoczoną dekorację z wkomponowanym hełmem typu Montefortino z trzema piórami. Przez wieki taran na okrętach były także elementami ozdobnymi, posiadając np. na końcu wizerunku ludzi czy zwierząt. Aktualnie archeolodzy próbują znaleźć możliwe inskrypcje na taranie. To 27. taki taran, który od 2000 roku odkryto w rejonie Egady.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.