Tysiące lat temu stosowano makabryczne kary. Kości ujawniły prawdę

W Chinach odnaleziono dwa niezwykłe szkielety sprzed 2500 lat, które miały te same obrażenia. Archeolodzy sądzą, że to szczególne okaleczenie było stosowane jako forma kary. Co jeszcze ustalili specjaliści?

Szkielety zostały odkryte w pobliżu miasta Sanmenxia w prowincji Henan w Chinach. Szczątki datowane są na 2300-2500 lat, wówczas na tych terenach panowała wschodnia dynastia Zhou.

Badacze w swoim artykule naukowym piszą: "To odkrycie, wraz z niektórymi wcześniejszymi znaleziskami, potwierdza historyczne pisemne zapisy prawa i kary". 

Makabryczne chińskie prawo sprzed tysięcy lat

Jeden z odkopanych szkieletów, który najprawdopodobniej należy do mężczyzny, nie miał lewej stopy i około jednej piątej lewej nogi. Z kolei drugi szkielet, również należący do mężczyzny, nie posiadał prawej stopy i fragmentu piszczela. Badacze uważają, że brakujące fragmenty ciał były spowodowane amputacją - różnica w długości uciętych nóg wynosiła zaledwie jeden centymetr.

Reklama

Specjaliści na podstawie historycznych dokumentów, sądzą, że w dawnych Chinach amputacja nóg była formą kary za przestępstwa. Uważają, że jeden mężczyzna mógł otrzymać surowszą karę niż drugi, ponieważ ucięcie prawej nogi było zarezerwowane tylko dla poważniejszych przestępstw.

Naukowcy podkreślają jednocześnie, że amputacje przebiegły w bardzo umiejętny sposób, jak na tamte czasy. Jednocześnie ukarani po operacji byli doglądani, by mogli powrócić do zdrowia. Nie wdało się zakażenie, a mężczyźni musieli przeżyć jeszcze wiele lat. Wskazują na to bardzo znaczące oznaki gojenia kości.

Co ciekawe, specjaliści uważają, że ukarani tą makabryczną formą kary mężczyźni mieli wystarczająco wysoki status społeczny, by umożliwić im późniejszą rehabilitację. Szkielety znajdowały się w dwuwarstwowych trumnach skierowanych w linii północ-południe. Zarezerwowane było to tylko dla członków klasy wyższej. Osoby z niższych klas chowane były w trumnach skierowanych wzdłuż linii wschód-zachód.

Wyniki analiz izotopów z kości ujawniają, że mężczyźni mieli dietę bogatą w białko. Wraz z odnalezionymi w pochówkach przedmiotami grobowymi, informacje te wskazują, że faktycznie należeli do klasy wyższej, być może byli urzędnikami niższego szczebla. Niestety nie ma informacji, jakiego zabronionego czynu dokonali.

Prehistoryczne amputacje kończyn

Najwcześniejszym udokumentowanym przypadkiem amputacji kończyny jest usunięcie lewej stopy u dziecka, które żyło 31 000 lat temu. Szczątki odnaleziono na indonezyjskiej wyspie Borneo, zaś amputacja, przeprowadzona w niemal sposób chirurgiczny, miała miejsce kilka lat przed śmiercią dziecka.

W starożytnym Egipcie usuwano kończyny głównie z powodów medycznych, takich jak cukrzyca. Ponadto w Ameryce Południowej w starożytności dokonywano amputacji w celu odprawienia różnego rodzaju rytuałów, czy też jako forma kary. Z kolei w Europie w XVIII-XIX wieku amputacje ze względów medycznych były stosunkowo powszechne.

Jak dodaje Wang, mówiąc o nowo odkrytych szkieletach z Chin: - Przypadki te wzbogacają naszą wiedzę na temat prawa karnego i jego stosowania, możliwości opieki medycznej i ogólnego życzliwego podejścia do osób karanych przez prawo w kontekście społecznym i archeologicznym starożytnych Chin.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Archaeological and Anthropological Sciences.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | starożytność | historia | Archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy