Unikalne odkrycie w Polsce centralnej. Rzadko spotykana broń

Anonimowo przekazany do Muzeum w Legionowie eksponat okazał się niezwykły - konserwator mówi o sensacyjnym znalezisku. Jest to broń ceremonialna z epoki brązu: to jedyny taki zabytek odkryty na obszarze Polski centralnej. Co udało się ustalić na temat tego obiektu?

W Polsce centralnej odnaleziono broń z epoki brązu. Zdjęcie ilustracyjne. 123RF/PICSEL
W Polsce centralnej odnaleziono broń z epoki brązu. Zdjęcie ilustracyjne. 123RF/PICSELmateriały prasowe

Anonim przekazał specjalistom niezwykłe znalezisko

Czasami do odkrywania niesamowitych i rzadkich zabytków dochodzi przez przypadek. Zdarza się ponadto, że takie wyjątkowe artefakty czy okazy są przekazywane naukowcom anonimowo, jakby ktoś wolał pozostać w cieniu, ale jednocześnie pragnął, by odkrycie trafiło w odpowiednie ręce. Podobna sytuacja miała miejsce niedawno. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków (MWKZ) przekazał informację o "sensacyjnym znalezisku", które anonimowo zostało przekazane do Muzeum Historycznego w Legionowie.

- Pod koniec listopada do Muzeum Historycznego w Legionowie, na ręce kierownika Działu Archeologicznego Wawrzyńca Orlińskiego przekazano anonimowo niezwykłe znalezisko. Był to wykonany z brązu czekan, należący do kategorii zabytków występujących na terenie Polski bardzo rzadko - wskazuje muzeum.

Czekany takie jak ten odnaleziony przez anonimowego poszukiwacza są uznawane za broń ceremonialną, podali naukowcy.muzeum.legionowo.plmateriał zewnętrzny

"Sensacyjne znalezisko z terenu obecnej Warszawy"

W Europie czekany pojawiły się w epoce brązu, a poza Europą broń taka była powszechna wśród koczowniczych jeźdźców obszaru geograficzno-historycznego określanego jako Wielki Step. Czekany takie jak ten przekazany przez anonimowego znalazcę uznawane są natomiast za broń ceremonialną i kojarzone są z wyznacznikiem prestiżu. Posiadacz takiego obiektu miał cieszyć się wysokim statusem społecznym. Zabytek oddany do muzeum w Legionowie został znaleziony na terenie Warszawy, na Białołęce, w dolinie rzeki Długiej, na terenie dawnej wsi Kąty Grodziskie. To dodaje mu wyjątkowości, bo na obszarze Polski centralnej nigdy wcześniej nie odkryto tego typu zabytku.

- Czekany z tarczowatym obuchem, z uwagi na bogatą ornamentykę były zazwyczaj wyznacznikiem wysokiego statusu społecznego właściciela. Na powierzchni odnalezionego zbytku widnieją bogate zdobienia w postaci rytych trójkątów i falistych linii, a na obuchu ma motywy spiral - podaje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. [...] - Uważa się, że ich produkcja miała miejsce w warsztatach z Kotliny Panońskiej w epoce brązu (II okres EB wg Monteliusa, 1700 – 1300 przed Chr.).

Broń ceremonialna rzadko spotykana w Polsce. Czekan trafi do muzeum

Służby konserwatorskie Wydziału Archeologicznego WUOZ w Warszawie dokonały wstępnej ekspertyzy odnalezionego w Polsce czekana i decyzją MWKZ zabytek pozostanie w Muzeum Historycznym w Legionowie.

- To niezwykłe i niecodzienne znalezisko znajdzie swoje miejsce w zbiorach legionowskiego muzeum i z pewnością będzie odpowiednio eksponowane na archeologicznej wystawie stałej „De Profundis…” - podało muzeum.

Najpierw konieczne jest jednak przeprowadzenie zabiegów konserwatorskich. Choć zabytek zachował się w dobrym stanie, to najprawdopodobniej jeszcze w starożytności został w dwóch miejscach złamany i później zakopany. Konserwacja narzędzia pozwoli je "ustabilizować i zatrzymać procesy korozji".

- Czekan zostanie również poddany specjalistycznym badaniom, które mogą w przyszłości wskazać dokładnie miejsce jego pochodzenia - dodał MWKZ.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Odbudowa katedry Notre-Dame w Paryżu ukończona. Ponowne otwarcie 8 grudniaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas