W Pompejach odkryto błękitne pomieszczenie. Bardzo rzadko spotykany kolor

W zniszczonych przez erupcję Wezuwiusza Pompejach archeolodzy nieustannie prowadzą intensywne badania, których skutkiem są liczne odkrycia. Tym razem ujawniono niezwykle rzadkie pomieszczenie pomalowane na kolor nietypowy dla pozostałych zabudowań.

Archeolodzy nieustannie prowadzą badania w Pompejach
Archeolodzy nieustannie prowadzą badania w PompejachPiotr Dziurman/REPORTEREast News

Pomieszczenie o niebieskich ścianach zachwyciło archeologów. Co czego służyło?

Niebieski, a precyzyjniej błękitny kolor jest niezwykle rzadki na obszarze całych Pompejów. Według włoskiego Ministerstwa Kultury można to interpretować jako miejsce dla czynności rytualnych i przechowywania przedmiotów sakralnych.

Błękitne pomieszczenie w Pomejach
Błękitne pomieszczenie w PomejachMINISTERO DELLA CULTURAFacebook
Pompeje to naprawdę skarbnica, która nigdy nie przestaje nas zaskakiwać i budzić zdumienie, ponieważ za każdym razem, gdy kopiemy, znajdujemy coś pięknego i znaczącego.
Powiedział Euro News włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano

W odkrytym pomieszczeniu znajdowało się 15 amfor oraz zestaw z brązu składający się z dwóch dzbanków i dwóch lamp oliwnych. Na miejscu były również materiały budowlane gotowe do wykorzystania przy remoncie i stertę muszli ostryg, które według archeologów po rozdrobnieniu mogły być dodawane do mas gipsowych.

Pompeje kryją przed archeologami mnóstwo tajemnic

Do nowego odkrycia doszło podczas wykopalisk na obszarze Regio IX w środkowych Pompejach. To dzielnica mieszkalna, która jest obecnie jednym z najintensywniej badanych miejsc na terenie dawnego miasta zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza.

Wykopaliska są częścią szerszego projektu, którego celem jest zabezpieczenie granicy pomiędzy obszarami objętymi wykopaliskami i nieeksploatowanymi miejscami parku archeologicznego, które łącznie obejmują ponad 13 tys. pokoi w 1070 mieszkaniach.

Nic dziwnego, że taka intensywność prac skutkuje licznymi odkryciami. Pod koniec maj poinformowano o znalezieniu szkiców przedstawiających brutalne sceny gladiatorów i myśliwych walczących ze zwierzętami. Prawdopodobnie zostały wykonane przez dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat, na jakiś czas przed fatalnym 79 r. n.e.

W kwietniu mogliście w GeekWeeku przeczytać też o unikatowych, bardzo dobrze zachowanych freskach z wizerunkami mitycznych postaci. Uwiecznione zostały oblicza m.in. Heleny Trojańskiej czy boga Apolla. Zdobiły pomieszczenie, prawdopodobnie salę bankietową lub jadalnię zimową, która została udekorowana na krótko przed zniszczeniem miasta.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas