W Pompejach odkryto błękitne pomieszczenie. Bardzo rzadko spotykany kolor

W zniszczonych przez erupcję Wezuwiusza Pompejach archeolodzy nieustannie prowadzą intensywne badania, których skutkiem są liczne odkrycia. Tym razem ujawniono niezwykle rzadkie pomieszczenie pomalowane na kolor nietypowy dla pozostałych zabudowań.Podczas niedawnych wykopalisk w Pompejach odkryto niezwykłe rzymskie pomieszczenie o powierzchni ok. 8 mkw. Wyróżniają go pomalowane na niebiesko ściany zdobione postaciami kobiecymi reprezentującymi cztery pory roku wraz z alegorycznymi przedstawieniami rolnictwa i pasterstwa.

Pomieszczenie o niebieskich ścianach zachwyciło archeologów. Co czego służyło?

Niebieski, a precyzyjniej błękitny kolor jest niezwykle rzadki na obszarze całych Pompejów. Według włoskiego Ministerstwa Kultury można to interpretować jako miejsce dla czynności rytualnych i przechowywania przedmiotów sakralnych.

W odkrytym pomieszczeniu znajdowało się 15 amfor oraz zestaw z brązu składający się z dwóch dzbanków i dwóch lamp oliwnych. Na miejscu były również materiały budowlane gotowe do wykorzystania przy remoncie i stertę muszli ostryg, które według archeologów po rozdrobnieniu mogły być dodawane do mas gipsowych.

Reklama

Pompeje kryją przed archeologami mnóstwo tajemnic

Do nowego odkrycia doszło podczas wykopalisk na obszarze Regio IX w środkowych Pompejach. To dzielnica mieszkalna, która jest obecnie jednym z najintensywniej badanych miejsc na terenie dawnego miasta zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza.

Wykopaliska są częścią szerszego projektu, którego celem jest zabezpieczenie granicy pomiędzy obszarami objętymi wykopaliskami i nieeksploatowanymi miejscami parku archeologicznego, które łącznie obejmują ponad 13 tys. pokoi w 1070 mieszkaniach.

Nic dziwnego, że taka intensywność prac skutkuje licznymi odkryciami. Pod koniec maj poinformowano o znalezieniu szkiców przedstawiających brutalne sceny gladiatorów i myśliwych walczących ze zwierzętami. Prawdopodobnie zostały wykonane przez dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat, na jakiś czas przed fatalnym 79 r. n.e.

W kwietniu mogliście w GeekWeeku przeczytać też o unikatowych, bardzo dobrze zachowanych freskach z wizerunkami mitycznych postaci. Uwiecznione zostały oblicza m.in. Heleny Trojańskiej czy boga Apolla. Zdobiły pomieszczenie, prawdopodobnie salę bankietową lub jadalnię zimową, która została udekorowana na krótko przed zniszczeniem miasta.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pompeje | Włochy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy