Reklama

Wrak galeonu San Jose u wybrzeży Kolumbii. Co skrywa? Pokazano niesamowite zdjęcia

Kolumbijska armia opublikowała niezwykłe fotografie spoczywającego na dnie Morza Karaibskiego galeonu San Jose pochodzącego z czasów kolonialnych. Jak się okazało, szkielet statku przez wieki był całkowicie nietknięty, a jego wnętrza dalej skrywają niezwykle drogocenne skarby.

Podczas czterech misji badawczych wykonano cały szereg fotografii galeonu spoczywającego na głębokości 950 metrów niedaleko kolumbijskiego wybrzeża Morza Karaibskiego. Pochodzących z XVIII wieku statek przetrwał do dzisiejszych czasów niemal nienaruszony.

Galeon San Jose należał do Hiszpanów i został zatopiony przez brytyjską marynarkę w 1708 roku. Na jego pokładzie znajdowały się takie skarby jak cenna porcelana czy złote monety. Szacuje się, że San Jose skrywa nawet do 200 ton złota, srebra i szmaragdów.

Hiszpański statek na dnie morza. Zdjęcia San Jose zachwycają

Przez ponad 300 lat statek pozostał nietknięty ludzką ręką. Stopniowo zaczęły go kolonizować różne organizmy morskie, w tym koralowce, gąbki i niektóre gatunki mięczaków.

Reklama

Opublikowane przez kolumbijską armię zdjęcia robią ogromne wrażenie, ponieważ większość znalezionych na pokładzie San Jose przedmiotów zachowała się w znakomitym stanie.

Prezydent Kolumbii wysunął nawet pomysł, aby galeon San Jose wydobyć z morskich głębin na ląd. Uważa on, że "jest to najcenniejszy skarb, jaki kiedykolwiek odkryto". Poinformował również, że podczas misji obserwacyjnej odkryto także dwa inne wraki statków, o których wcześniej nie miał nikt pojęcia. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy