"Wyjątkowe odkrycie" na Kujawach. Niewielki pagórek okazał się kurhanem sprzed 5,5 tys. lat

W rejonie Sarnowa na Kujawach łódzcy archeolodzy znaleźli kurhan sprzed 5,5 tys. lat. Może być nawet kilkaset lat starszy, niż odkryte wcześniej grobowce megalityczne.

Naukowcy z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi podsumowali czwarty sezon badań archeologicznych, które prowadzą w Sarnowie w gminie Lubraniec na Kujawach. Poinformowali o niewielkim pagórku z dużą liczbą kamieni, który okazał się kurhanem. 

Archeolodzy odkryli kurhan. Został zniwelowany przez prace rolne

Odkryty przez badaczy kurhan prawdopodobnie został wzniesiony przez społeczność zamieszkującą  teren obecnych Kujaw. Może być nawet kilkaset lat starszy niż pobliskie megality kujawskie. Początkowo był też wyższy, z czasem, w wyniku prowadzonych tam prac rolnych jego wysokość uległa zmniejszeniu.

Reklama

- W tym roku prace skoncentrowane były w miejscu, gdzie znajdują się unikatowe w skali europejskiej monumentalne grobowce kujawskie sprzed 5 tys. lat - poinformowało w mediach społecznościowych Muzeum z okazji konferencji prasowej podsumowującej prowadzone prace.

Prace prowadzone są przez łódzkie muzeum we współpracy z Fundacją Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego oraz Urzędem Gminy i Miasta Lubraniec.

W Sarnowie prace archeologiczne prowadzone są już od wielu lat

Badania prowadzone w miejscowym kompleksie leśnym przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi w latach 1950-1951 oraz 1966-1971 pozwoliły zbadać i zrekonstruować tzw. grobowce kujawskie - 9 grobów megalitycznych pochówku społeczności pucharów lejkowatych i kultury amfor kulistych sprzed 5 tys. lat.

Obiekt stał się unikatowym w skali europejskiej rezerwatem archeologicznym. Kopce świadczą o wysokim poziomie wiedzy architektonicznej, umiejętności stosowania prostych urządzeń typu dźwignia czy dobrej organizacji prac budowlanych. Groby zorientowane na linii wschód-zachód (co świadczy też o znajomości podstaw astronomii) wznoszono ku czci naczelników rodów. Wskazuje na to centralne ułożenie zwłok.

Szczególnym zaskoczeniem był grobowiec nr 9, który był wyjątkowym przypadkiem prężnego obiektu usypanego tylko dla jednej osoby, i to w dodatku kobiety. Przypuszcza się, że musiała ona zajmować szczególną rolę w hierarchii społecznej.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy