Ziemia w Opolu skrywa wielki skarb. Właśnie chcą go odkopać
Grupa archeologów rozpoczęła prace nad odkopaniem śladów piastowskiego grodu w Opolu. Już znaleziono fragmenty wału obronnego oraz drewna, które stanowi pozostałość osady.

Na Ostrówku w Opolu rozpoczęły się odwierty mające wykryć warstwy pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu Piastów. Prace są prowadzone w ramach projektu "Millennium Piastowskie w Opolu - przygotowanie ekspozycji grodu na Ostrówku".
Jego celem jest odkopanie części grodu i stworzenie pawilonu, gdzie znajdzie się poświęcona mu stała ekspozycja. Prowadzone są przede wszystkim przez archeologów z Uniwersytetu Opolskiego, pod kierunkiem dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej.
Kolejne ślady piastowskiego grodu odkryte w Opolu
Podczas trwających prac na Ostrówku 29 kwietnia znaleziono ślady wałów obronnych i drewna. Jest to o tyle istotne, że system obronny opolskiego grodu jest jednym z jego mniej poznanych elementów.
- Mamy nadzieję, że uda nam się uchwycić zarówno początek, jak i kulminację wałów, czyli będziemy wiedzieć coś, czego wcześniej nie poznano tj. gdzie kończył się opolski Ostrówek. To ważna informacja dla badaczy, chociażby, aby domknąć przestrzeń grodową. Do tej pory badania prowadzono w centrum, czyli tam, gdzie była zabudowa, gdzie znajdowały się ulice i domy. Tylko w kilku punktach uchwycono zasięg samego grodu - mówiła dr Magdalena Przysiężna-Pizarska dla portalu Czas na Opole.
Prace mają pokazać swoiste warstwy historycznej działalności człowieka i oddzielić je od pozostałości naturalnych procesów geologicznych. Takie odwierty pozwalają archeologom sprawdzić zapiski archeologiczne na temat rozmieszczenia dawnych budynków grodu. Wszelkie wyróżniające się relikty trafiają do dalszych badań.
Gród Piastów w Opolu. Ważne miejsce do odkopania
W latach 30. wtedy jeszcze w niemieckim Opolu natrafiono na ślady wczesnośredniowiecznego grodu z X wieku. Znalezione zostały na Ostrówku, części miasta na północnym cyplu wyspy Pasieka, nad Odrą, Wskazały niezwykłą historię tego miejsca. Jednak niemiecka władza szybko zarzuciła dalsze prace. Dopiero gdy Opole weszło po wojnie w tereny Polski, wykopaliska znowu ruszyły z dużym zaangażowaniem i z przerwami trwały do lat 90.
Podczas nich odkryto tysiące reliktów. Potwierdziły, że historia grodu sięga jeszcze VII wieku, gdy na miejscu dzisiejszego Ostrówka znajdowała się niewielka osada. Od ok. X wieku pod administracją Piastów, powstał tam gród, będący zalążkiem polskiej państwowości na Opolszczyźnie. Utrzymywał się do XII wieku, gdzie powoli zaczął być zasypywany i niszczony w miejsce budowanego obok zamku. Dziś pozostałości z dawnego grodu w Opolu można zobaczyć m.in. w Muzeum Śląska Opolskiego. Jednak większość jego fragmentów jest zakopana m.in. pod parkingiem i trawnikiem przy Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.
Przez lata istniały pomysły odkopania części grodu i udostępnienia go zwiedzającym. W grudniu 2024 roku z inicjatywy opolskiego ratusza podjęto decyzję o rozpoczęciu prac w tym kierunku. Porozumienie w tej sprawie podpisał prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, wojewoda opolska Monika Jurek i wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!