Muzea Watykańskie, w tym Kaplica Sykstyńska zamknięte. Watykan szykuje się do konklawe
Od 28 kwietnia 2025 roku Kaplica Sykstyńska i Muzea Watykańskie zostały bezterminowo zamknięte dla zwiedzających. Wszystko przez zbliżające się konklawe, czyli wybór następcy papieża Franciszka. Watykan ogłosił również zawieszenie wycieczek po Ogrodach Watykańskich i nekropolii Via Triumphalis. Turyści muszą uzbroić się w cierpliwość.

Z dniem 28 kwietnia 2025 roku Watykan zamknął dla zwiedzających Muzea Watykańskie, w tym Kaplicę Sykstyńską. Decyzja ma związek z nadchodzącym konklawe, czyli wyborem nowego papieża po śmierci Franciszka. Turyści, którzy planowali wizytę w jednym z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, muszą obejść się smakiem.

Kaplica wymaga w tym czasie specjalnych przygotowań. Została wyłączona z ruchu turystycznego, zamknięta i odpowiednio zabezpieczona. Obsługa techniczna montuje tymczasowe urządzenia: palenisko do spalania kart do głosowania, dodatkowe podesty i specjalne ekrany blokujące sygnały elektroniczne - wszystko po to, by zapewnić ciszę, skupienie i absolutną tajność obrad.
Niniejszym informujemy, że Kaplica Sykstyńska będzie zamknięta dla publiczności od poniedziałku 28 kwietnia 2025 roku z powodu przygotowań do konklawe. Wszystkie wycieczki po Ogrodach Watykańskich oraz po nekropolii Via Triumphalis również zostają zawieszone. Państwo Watykańskie, 27 kwietnia 2025.
Muzea Watykańskie to jedna z największych atrakcji Europy
Muzea Watykańskie to nie tylko skarbnica dzieł sztuki, ale także jedna z największych atrakcji turystycznych Europy - odwiedzana przez ponad sześć milionów ludzi rocznie. W ich skład wchodzi kilkanaście galerii i muzeów, gromadzących bezcenne zbiory z czasów starożytnych, średniowiecza, renesansu i baroku. To tu można podziwiać "Laokoona" i "Apolla Belwederskiego", freski Rafaela w Stanzach Watykańskich, kolekcję dzieł Caravaggia, a także bezcenną kolekcję egipską, etruską czy mapy z XVI wieku. Perłą w koronie jest jednak Kaplica Sykstyńska (włączona wraz ze Stanzami do ciągu muzealnego) - słynąca z monumentalnych fresków Michała Anioła, takich jak "Sąd Ostateczny" czy "Stworzenie Adama". To właśnie w tym miejscu zbiorą się kardynałowie z całego świata, by modlić się i głosować na przyszłego papieża.

Papież Franciszek zwracał uwagę na sztukę jako most dialogu
Papież Franciszek w trakcie pontyfikatu wielokrotnie dawał wyraz przekonaniu, że sztuka ma duchowy i społeczny wymiar. W wypowiedziach dla "L’Osservatore Romano" i przy okazji jubileuszu Muzeów Watykańskich podkreślał, że sztuka ma moc "przekraczania granic i budowania mostów między narodami, religiami i pokoleniami". Jego pontyfikat obfitował w inicjatywy promujące sztukę jako narzędzie dialogu - od spotkań z artystami po nowe wystawy czasowe. Franciszek uważał Muzea Watykańskie nie za relikt przeszłości, lecz żywe miejsce spotkania wiary, piękna i refleksji. Po zakończeniu obrad drzwi Kaplicy Sykstyńskiej znów się otworzą - wówczas już z nowym papieżem, który, być może jak jego poprzednik, dostrzeże w sztuce drogę do serc ludzi.
Źródła: news.sky.com, apnews.com, reuters.com, artnews.com