25. rocznica narodzin Internetu w Polsce
17 sierpnia 1991 roku jest powszechnie uznawany za symboliczny początek internetu w Polsce - wtedy właśnie wysłano pierwszego maila z naszego kraju.
17 sierpnia Rafał Pietrak z Wydziału Fizyki UW wysłał pierwszego e-maila po protokole TCP/IP z budynku Wydziału Fizyki UW z ul. Hożej 74 przez Centrum Informatyczne UW (pokój nr 3 CIUW) do Kopenhagi. Jak czytamy w Wikipedii oraz wielu innych źródłach opisujących początki internetu w Polsce - ten moment uważa się za symboliczny start globalnej sieci w naszym kraju. Po 5 dniach przyszła pierwsza odpowiedź na korespondencję z Polski. Rok wcześniej, w listopadzie 1990 roku, wysłano pierwszego e-maila do Polski. Korespondencja przyszła z CERN-u.
Na początku 1991 roku w Polsce mieliśmy około 2000 "internautów".
A kiedy powstała pierwsza strona WWW? W grudniu 1990 roku brytyjski naukowiec Tim Berners-Lee uruchomił pierwszą stronę WWW. Tę datę można uznać za symboliczny początek Internetu jako technologii dostępnej dla całego świata. Była ona jednak dostępna wyłącznie dla użytkowników wewnętrznej sieci CERN-u. Potrzeba było prawie 3 lat, aby udostępnić pierwszą stronę dla wszystkich internautów. Nastąpiło to 30 kwietnia 1993 roku. Pierwsza strona jest nadal dostępna dla wszystkich - oczywiście bardziej jako eksponat muzealny niż kolejna witryna w sieci. Znajdziemy ją pod adresem http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html. Została ona stworzona 20 lat temu w CERN przez Tima Bernersa-Lee dzięki komputerowi NeXTCube, który pełnił wtedy rolę webserwera. Dzisiaj historyczna strona jest utrzymywana przez komputery CERN. Pierwszy polski serwer WWW postawiono w sierpniu 1993 roku - www.fuw.edu.pl.