Aż 95 proc. bankomatów na świecie zagrożonych

Według BusinessWeek aż 95 proc. bankomatów na całym świecie działa na systemie Windows XP. Od 8 kwietnia 2014 r. nie pojawi się już żadna nowa aktualizacja naprawiająca luki w zabezpieczeniach, a bez wsparcia technicznego będą one łatwym celem dla cyberprzestępców.

Bankomaty zagrożone. Brak wsparcia dla Windowsa XP ułatwi zadanie cyberprzestępcom?
Bankomaty zagrożone. Brak wsparcia dla Windowsa XP ułatwi zadanie cyberprzestępcom?123RF/PICSEL

Z początkiem kwietnia zakończy się wsparcie dla Windows XP. Użytkownicy, którzy posiadają  ten system  nie będą mogli już go zaktualizować ani uzyskać pomocy technicznej. Jak się okazuje, nie tylko oni będą zmuszeni do zmiany wersji oprogramowania. Większość bankomatów na świecie działa właśnie w oparciu o ten system. Przed wielkim wyzwaniem stoją wszyscy producenci bankomatów, którzy teraz będą musieli zaktualizować system na Windows 7 w celu zachowania zgodności z normami bezpieczeństwa.

- Nowe oprogramowanie wymaga wydajniejszego sprzętu. Może okazać się, że to długi i kosztowny proces, który będzie związany z wymianą niektórych bankomatów. Nie można tego zbagatelizować, ponieważ korzystanie z przestarzałego systemu wiąże się z ogromnym ryzykiem - wyjaśniła Joanna Gajewska, Dyrektor ds. handlowych Contica Solutions.

Brak wsparcia dla Windows XP to jednak nie tylko koszty związane z wymianą urządzeń. Uaktualnianie systemu może być przyczyną zakłóceń w pracy wielu maszyn fabrycznie wyposażonych w starsze oprogramowanie. Oprócz bankomatów dotyczy to również terminali płatniczych czy urządzeń medycznych. Microsoft zapowiedział, że do 14 lipca 2015 roku będzie kontynuował aktualizację oprogramowania antywirusowego Security Essentials. Ma to dać bankom czas na zmianę systemu.

- Po tym terminie bankomaty oczywiście będą nadal działały, ale ich podatność na ataki znacznie wzrośnie - dodała Joanna Gajewska.

Producenci starają się znaleźć wyjście z tej sytuacji. Dla przykładu firma JPMorgan, która posiada ok. 19 000 bankomatów, postanowiła wykupić od Microsoftu dodatkowe wsparcie. Wiąże się to jednak z wielkimi kosztami, a samo rozwiązanie jest tylko tymczasowe. Większość bankomatów działa w oparciu o Windows XP embedded, który jest bardziej odporny na ataki dotykające domowych użytkowników.

- Można jedynie przypuszczać, że producenci bankomatów doskonale orientują się w zagadnieniach bezpieczeństwa. Albo już podpisali z Microsoftem osobną umowę wydłużającą okres wsparcia dla Windows XP, albo trwają prace związane z aktualizacją systemów operacyjnych w tych urządzeniach - mówi Bartłomiej Dramczyk z Chip.pl.

Decyzja Microsoft postawiła wszystkie banki przed faktem dokonanym. Cała trudność nie polega jednak na aktualizacji systemu, ale poinformowaniu klientów banków o dokonanych zmianach i zapewnieniu bezpieczeństwa ich środkom finansowym.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas