Freelancer technologiczny - 8 695 zł na miesiąc

Lista wolnych zawodów wydłuża się a średni dochód freelancera pracującego w Polsce wynosi 8 695 zł. W branżach związanych z nowymi technologiami najczęściej pracują młodzi ludzie pomiędzy 20-25. rokiem życia.

Na podstawie raportu "Freelancer w Polsce 2010" przygotowanego przez Infakt.pl polski freelancer ma średnio 34 lata i najczęściej może się poszczycić wyższym wykształceniem. Prowadzi firmę przeważnie nie dłużej niż 3 lata, działając w szeroko pojętych usługach. Oferuje swoje usługi głównie na terenie kraju, ale zdarza się, że również pracuje dla podmiotów zagranicznych.

Wśród badanych dominują osoby stosunkowo młode i dobrze wykształcone. 68,19 proc. badanych jest w wieku od 26 do 40 lat, a wyższe wykształcenie ma 66,21 proc. badanych. 14,6 proc. ankietowanych deklarowało prowadzenie działalności w branży informatyka/programowanie a 8,17 proc. grafika/projektowanie. W branży media/sztuka/rozrywka pracuje 4,83 proc. Freelancerów a w marketingu/PR - 4,46 proc.

W grupie wiekowej 20-25 lat zdecydowanie dominują branże związane z nowymi technologiami: informatyka/programowanie (32,35 proc.) oraz pracą kreatywną: grafika/projektowanie (13,73 proc.).

Reklama

Freelancerzy najbardziej cenią sobie niezależność a wśród największych przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej respondenci wymieniają wysokość składek ZUS (25,50 proc.). Większość badanych powierza obsługę księgową swoich firm biurom rachunkowym lub zewnętrznym księgowym (67,95 proc.).

Średnio polski freelancer osiąga w skali miesiąca przychód w wysokości 8 695 zł, ale są i tacy, którzy zarabiają nawet powyżej 100 000 zł. Co ważne, aż dla prawie 70 proc. respondentów zarobki na deklarowanym poziomie nie są satysfakcjonujące. Freelancerzy wykazują się dużym poziomem optymizmu w prognozowaniu wyników finansowych swoich firm - 60,64 proc. respondentów spodziewa się wzrostu dochodu w 2010 roku. Dowodzi to, iż polscy freelancerzy to ludzie ambitni, dążący do sukcesu finansowego.

- Lista wolnych zawodów będzie dynamicznie i twórczo się rozwijać, a forma takiego zatrudnienia stawać się coraz popularniejsza. Wolnych strzelców będzie też przybywać z uwagi na ciągłe poszukiwanie wśród samych firm optymalizacji wydatków, której dziś coraz częściej upatruje się w outsourcingu - podsumowuje Małgorzata Rusewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

Media2
Dowiedz się więcej na temat: freelancer

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy