Jak bezpiecznie kupować online podczas letnich wyprzedaży?

Letnie wyprzedaże trwają w najlepsze i jest to dobry czas na upolowanie produktów w korzystnych cenach. Kupując online należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii bezpieczeństwa, by cała transakcja odbyła się bez problemów. Eksperci udzielają 7 rad, jak bezpiecznie kupować w internecie podczas letnich przecen.

Zakupy online są opłacalne, ale trzeba zachować czujność
Zakupy online są opłacalne, ale trzeba zachować czujność123RF/PICSEL

Ataki phishingowe, ryzyko przechwycenia danych za pośrednictwem niezabezpieczonej sieci Wi-Fi, a także kradzież danych - to tylko niektóre zagrożenia, jakie można napotkać na swojej drodze podczas sezonowych wyprzedaży w sklepach internetowych. Eksperci z firmy ESET radzą, na co zwrócić uwagę podczas zakupów w sieci.

Kupuj tylko w sprawdzonych sklepach

Last minute w Bułgarii w cenie 550 zł, superbuty za 100 zł czy telewizor w okazyjnej cenie - to może być naprawdę świetna oferta, ale przed jej wwybraniem upewnij się, czy możesz zaufać stronie, na której ją znalazłeś. Dlaczego warto zadać sobie to pytanie?

Odpowiedź jest prosta: istnieje wiele stron internetowych czy sklepów online, których właściciele są nierzetelni. Dlatego upewnij się, jakie sklep ma opinie w internecie, czy posiada regulamin, a także sprawdź, czy możesz zwrócić zakupiony towar. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest równie ważne, dlatego jeśli nie podoba ci się wygląd witryny, opuść ją i kupuj gdzie indziej.

Pamiętaj o szyfrowaniu

Czasami nawet jeśli sklep wygląda na godny zaufania, to może nie być zabezpieczony za pomocą protokołu https, który gwarantuje, że przesyłane dane są szyfrowane, a niepowołane osoby nie mają do nich dostępu.

Jeśli nie widzisz przy adresie strony znaku kłódki i https, lepiej zrezygnuj z zakupów w tym serwisie.

Uważaj na wiadomości phishingowe

Podczas letnich wyprzedaży oszuści próbują wyłudzić dane od internautów za pomocą wiadomości phishingowych. Przestępcy mogą na przykład wysłać maila ze zniżkami w twoim ulubionym sklepie lub link do oferty wakacji all-inclusive. Podszywają się także pod znane firmy kurierskie.

Aby nie dać się złapać w pułapkę, lepiej uważaj na maile od nieznajomych - nie klikaj w linki znajdujące się w takich wiadomościach ani nie otwieraj załączników.

Płać bezpiecznie

Wszędzie tam, gdzie robisz zakupy, zwróć uwagę na metodę płatności. Najlepiej korzystać z usług płatniczych udostępnianych przez poszczególne banki lub ze znanych i sprawdzonych platform pośredniczących w płatnościach, takich jak PayPal.

Jeśli nie ma takiej opcji, zapłać kartą kredytową, pamiętając o przysługującej ci możliwości złożenia reklamacji typu "chargeback". Umożliwia ona ubieganie się o zwrot kwoty zrealizowanej transakcji, na wypadek gdyby sprzedawca nie wywiązał się z umowy. Jeśli nadal masz obawy, by płacić online, najbezpieczniejszą opcją będzie płatność przy odbiorze.

Uważaj na superoferty na Facebooku

Facebook stał się miejscem, gdzie oferowane są różne towary i usługi. Niekiedy w serwisie pojawiają się reklamy nieznanych i podejrzanych stron internetowych sklepów. Lepiej zatem zachowaj rozwagę i nie klikaj w niepewne oferty.

Używaj silnych haseł

Według badań Javelin Strategy&Research, ludzie, którzy mają więcej niż 20 kont online, i którzy są aktywni w internecie, stają się bardziej skłonni do wielokrotnego używania tych samych haseł. Sprawia to, że są o 37 procent bardziej narażeni na atak.

Dlatego należy zawsze używać silnych haseł (duże, małe litery, cyfry i znaki specjalne) i nigdy nie używać jednego hasła do wielu kont. Jeśli masz trudności z zapamiętaniem wszystkich haseł, zastanów się nad skorzystaniem z menedżera haseł.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego urządzenia

Pamiętaj o aktualizacji oprogramowania i programu antywirusowego. Warto dodać także hasło do blokady ekranu w smartfonie, tablecie czy pulpitu komputera - dzięki temu zmniejszysz ryzyko użycia twojego urządzenia przez niepowołaną osobę, która np. zakupi zegarek za 1000 euro na twój koszt.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas