Jak Facebook wpływa na pracę mózgu

Badania, sprawdzające wpływ internetu i usług sieciowych na nasze zachowania i samopoczucie z reguły wskazują na negatywne następstwa korzystania z sieci. Okazuje się jednak, że nie wszystko w internecie jest takie złe, a pozytywny wpływ może mieć na nas Facebook. Jak to możliwe?

Naukowcy z londyńskiego University College wytypowali do badań grupę 125 studentów, zestawiając sposób działania ich mózgów z aktywnością w serwisach społecznościowych. Okazało się, że ponadprzeciętna liczba facebookowych znajomości przekłada się na bardziej rozbudowane obszary odpowiadające za pamięć, relacje interpersonalne i emocje, min. ciało migdałowate i korę śródwęchową.

Dane zebrane podczas badań mówią jednak jedynie o istniejącej zależności, nie tłumacząc jej mechanizmu. Najbardziej oczywistym wytłumaczeniem wydaje się stwierdzenie, że bardziej towarzyskie osoby, które lepiej pamiętają innych, a na dodatek potrafią rozmawiać i dostrzegać emocje mają zazwyczaj więcej znajomych.

Wytłumaczenie to nie satysfakcjonuje jednak badaczy. Ich zdaniem może istnieć mechanizm, poprzez który to nie mózg determinuje naszą aktywność na Facebooku, ale Facebook i inne serwisy społecznościowe modelują pracę naszego mózgu. Jak stwierdził jeden z naukowców, Ryota Kanai: "Intrygującym pytaniem jest, czy niektóre struktury mózgu zmieniają się w czasie - to pomoże nam odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób internet zmienia nasze mózgi (...) na razie rozumiemy bardzo mało, co wywołuje nieuzasadnione spekulacje, że internet wyrządza nam jakieś szkody".

Reklama

Czekając z niecierpliwością na wyniki, zastanawiam się przy okazji nad liczbą znajomych wśród badanych studentów, która wahała się pomiędzy 300 a 1100. To ciekawy wynik zważywszy, że - jak wynika z innych badań - jesteśmy w stanie utrzymywać relacje z grupą maksymalnie 150 osób. Pozostałe są jedynie tłem.

Łukasz Michalik

Źródło: http://vbeta.pl

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: Facebook
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy