Reklama

Jak przyspieszyć internet w naszym domu?

Powolne połączenie internetowe, częste przestoje w transferze danych czy rozłączanie się sieci – te problemy są zmora każdego, kto pracuje lub uczy się w domu. Na szczęście istnieje kilka łatwych sposobów na naprawianie tego problemu.

Sprawdź przyczynę

W momencie gdy zaobserwujemy mozolne wczytywane strony internetowe oraz ograniczoną prędkość pobierania plików, warto sprawdzić z jaką rzeczywistą prędkością pracuje nasz internet. W tym celu należy się udać na dowolną stronę testującą szybkość naszego łącza. Jeśli przeprowadzony test wykazuje wyniki dużo niższe niż widniejące na umowie z operatorem internetowym, warto wtedy skontaktować się z infolinią i zgłosić wszelkie uwagi.

Wbrew pozorom częste przerwy w dostępnie do sieci oraz jej znaczące spowolnienie, mogą wynikać z awarii technicznej u samego dostawcy.

Reklama

Okablowanie

Jeśli dostawca nie zgłosi problemów po swojej stronie, warto sprawdzić kilka potencjalnych przyczyn gorszej jakości połączenia. Jedną z nich może być kiepski stan okablowania łączącego router z gniazdem telefonicznym i samym komputerem. Jeśli korzystamy z wiekowych przewodów ADSL / Ethernet, dobrym posunięciem będzie wymienienie ich na nowe. Warto także sprawdzić ich stan pod kątem ewentualnych pęknięć lub nadszarpnięć przy samych gniazdach.

Konfiguracja komputera

Mało kto wie, że na prędkość internetu duży wpływ ma sama konfiguracja urządzenia, którego wykorzystujemy do codziennej pracy. By komputer spełniał wszystkie wymogi stawiane przez połączenie internetowe, warto zadbać o aktualizację najważniejszych sterowników oraz wybór odpowiedniej przeglądarki internetowej. Należy także pamiętać, że połączenie poprzez standard Wi-Fi będzie inne niż w przypadku wykorzystania stosownego okablowania.

Kolejnym ważnym aspektem jest świadomość o zainstalowanych aplikacjach. Wiele z programów, które łączą się automatycznie z internetem, może mieć wpływ na jego jakość. Warto zatem wcześniej sprawdzić, które z nich uruchamiają się wraz z systemem oraz jak wpływają na wydajność połączenia internetowego.

Lokalizacja routera

Problemy z gorszym dostępem do internetu, mogą mieć także mniej "fizyczne" przyczyny. Zmorą sporych mieszkań jest przede wszystkim słaby zasięg Wi-Fi. W przypadku takich lokali, warto umieścić router w jego centralnym punkcie. Powinno to znacznie wpłynąć na zasięg, zapewniając szybki dostęp do internetu z każdego zakątka mieszkania. Oprócz tego, warto pamiętać, że router postawiony nieco wyżej, jak choćby na stoliku lub szafce, będzie działał efektywniej niż ten ustawiony na podłodze.

Repeater

Jeśli to nie zadziała, warto zastanowić się nad zakupem tzw. repeatera. Urządzenie tego rodzaju zapewnia wzmocnienie sygnału w najbardziej newralgicznych punktach. Większość dostępnych na rynku repeaterów jest stosunkowo prostych w obsłudze, a ich podstawowa konfiguracja nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Co więcej, rozwiązania możne łączyć ze sobą by dostarczyć jeszcze lepszą jakość sygnału do dalszych części domostwa.

PozostałeNa sam koniec pozostawiliśmy względnie oczywiste rozwiązania w przypadku ograniczenia przepływu sieci na naszym komputerze. Jednym z nich jest "klasyczny" reset modemu oraz routera. Dłuższe przytrzymanie odpowiedniego przycisku na obudowie, często skutkuje zbawiennym w skutkach odświeżeniem urządzenia.

Oczywiście w ostatecznym przypadku nie można także lekceważyć możliwość infekcji złośliwym oprogramowaniem. Jeśli nasz internet spowolnił bez większego powodu, może to oznaczać, że wirusy wpływają na pracę przeglądarki oraz wykorzystują zasoby sieci Wi-Fi. Właśnie dlatego należy często skanować system odpowiednim oprogramowaniem. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: internet | komputer | prędkość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama