Jak sprawdzić, gdzie głosować w wyborach samorządowych 2024?

Wybory samorządowe 2024 odbędą się w kwietniu i jeśli zastanawiamy się nad tym, jak sprawdzić właściwe miejsce oddania głosów, to jest to bardzo proste. Z pomocą przychodzi aplikacja mObywatel. Pozwala ona na szybkie uzyskanie informacji związanych z nadchodzącymi wyborami samorządowymi.


Przed nami wybory samorządowe, które w 2024 r. odbędą się w kwietniu. Gdzie można oddać głosy? Będzie to możliwe w specjalnych lokalach, których zlokalizowanie wcale nie musi być trudne. Zobaczmy sobie, jak znaleźć właściwe miejsce głosowania w aplikacji mObywatel.

Wybory 2024. Jak sprawdzić, gdzie głosować?

Aplikacja mObywatel pozwala na sprawdzenie właściwego dla naszego adresu zamieszkania lokalu w bardzo prosty sposób. W tym celu trzeba skorzystać ze specjalnej sekcji o nazwie Wybory. Zobaczmy, co w tym celu należy zrobić.

Reklama

1. Uruchamiany aplikację mObywatel i wskazujemy opcję Wybory.

2. Na ekranie Twoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców dotykamy przycisk Dalej.

3. Uruchomi się nowy moduł, gdzie znajduje się informacja o nazwie Twoje miejsce głosowania. Dotykamy ją.

4. Aplikacja przeniesie nas do okna ze szczegółami wydarzenia. Umieszczono tu sekcję Twoje miejsce głosowania, gdzie znajdują się informacje o siedzibie obwodowej komisji wyborczej wraz z dokładnym adresem.

5. W przypadku wybranych lokalizacji pojawia się przycisk Nawiguj, co umożliwia wyświetlenie informacji na mapie. W przypadku pozostałych wyświetlana jest kontrolka Kopiuj, co pozwala skopiować adres i następnie wyszukać go we właściwej aplikacji do nawigacji.

Wybory samorządowe 2024 w aplikacji mObywatel bez jednej opcji

mObywatel normalnie umożliwia także na jednorazową zmianę miejsca głosowania względem tego przypisanego do naszych danych (poprzez przekierowanie od stosownego wniosku). Niestety w przypadku wyborów samorządowych takiej opcji nie ma. Co nie zmienia faktu, że jest to możliwe. Do wyboru są dwa rozwiązania. Można to zrobić udając się do właściwego urzędu, gdzie należy złożyć wniosek lub też poprzez internet. W tym drugim przypadku formularz składamy drogą cyfrową.

Usługa Wybory dostępna w aplikacji mObywatel daje dostęp także do innych informacji. W jednym miejscu można sprawdzić:

  • Własne prawa wyborcze
  • Zbliżające się wybory wraz z rodzajem oraz terminem
  • Własne miejsce głosowania
  • Pozostałe dane znajdujące się w Centralnym Rejestrze Wyborców

Natomiast z wykorzystaniem aplikacji mObywatel nie jest możliwe oddanie głosów w wyborach. W tym celu należy już udać się do właściwej komisji obwodowej.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy