Nadpłata w PIT. Jak sprawdzić, kiedy będzie zwrot podatku?
Zwrot podatku jest wyczekiwany przez wielu podatników. Gdzie można znaleźć w internecie informacje na ten temat? Ministerstwo Finansów daje wgląd w takie szczegóły w platformie e-Urząd Skarbowy. Tam można znaleźć konkretny termin wypłaty zwrotu podatku przez właściwą dla miejsca zamieszkania placówkę.
Już od czwartku, 15 lutego 2024 roku, dla podatników będzie dostępna platforma Twój e-PIT. System internetowy pozwoli na szybkie i wygodne rozliczenie się z urzędem skarbowym z podatków za 2023 rok. Wielu podatników otrzyma zwrot w formie nadpłaty.
Kiedy będzie zwrot podatku? To zależy...
To kiedy dostaniemy zwrot podatku zależy od pewnych czynników. Pierwszy to sposób złożenia deklaracji PIT. W formie tradycyjnej (dokument dostarczony do urzędu lub wysłany pocztą) czas oczekiwania wynosi do 90 dni kalendarzowych od daty dostarczenia PIT-u. Natomiast droga elektroniczna skraca ten czas do maksymalnie 45 dni.
W dobrej sytuacji są właściciele Karty Dużej Rodziny. W ich przypadku urząd skarbowy na zwrot ma maksymalnie 30 dni, a w praktyce następuje to znacznie wcześniej.
Nadpłata w PIT. Gdzie sprawdzić datę zwrotu podatku?
Okazuje się, że Ministerstwo Finansów pozwala na sprawdzenie dokładnej daty zwrotu podatku. Jest to możliwe w platformie e-Urząd Skarbowy. Należy się do niej zalogować. Następnie udajemy się do sekcji Zwroty PIT i tam odnajdujemy sekcję 2023. Kluczową dla nas informacją jest dopisek w postaci Zrealizowany w obszarze Status zwrotu.
Klikając na szczegóły zobaczymy dokładną datę zwrotu podatku przez urząd skarbowy. Zakładając, że odbyło się to poprzez przelew elektroniczny można liczyć na otrzymanie pieniędzy jeszcze tego samego dnia lub najpóźniej w dniu kolejnym. W przypadku przekazów pocztowych może potrwać to nieco dłużej.
Twój e-PIT już od 15 lutego 2024
Pamiętajmy, że na szybszy zwrot podatku ma wpływ forma złożenia deklaracji za 2023 rok. Już od czwartku, 15 lutego, zostanie uruchomiona platforma Twój e-PIT, która pozwala w prosty i wygodny sposób rozliczyć się z podatków za ubiegły rok. Taka deklaracja wysyłana jest do właściwego urzędu skarbowego elektronicznie i od momentu jej otrzymania fiskus ma 45 dni na dokonanie wykazanej nadpłaty.
Urząd skarbowy prześle pieniądze domyślnie w ten sam sposób, co w trakcie składania poprzedniej deklaracji. Jeśli w tym czasie doszło do zmiany rachunku bankowego na inny, to taką informację należy umieścić w składanej deklaracji. W przeciwnym wypadku czas na zwrot podatku może się wydłużyć.