Pirackie odcinki Simpsonów infekują komputery

Cyberprzestępcy wykorzystują popularność serialu "The Simpsons" i kuszą darmowymi odcinkami, zainfekowanymi szkodliwym kodem.

Do takich wniosków doszli eksperci z Kaspersky Lab, którzy wykryli potencjalnie szkodliwe oprogramowanie i ostrzegają, że próba ich obejrzenia darmowych odcinków Simpsonów prowadzi do zainstalowania na komputerze aplikacji adware.

Serial posiada ogromną rzeszę fanów na całym świecie. Jednak w przeciwieństwie do innej ogromnie popularnej kreskówki - "Southpark" - nie można go bezpłatnie obejrzeć w internecie. Jak zwykle, gdy w sieci pojawia się na coś duże zapotrzebowanie, cyberprzestępcy biorą się do pracy. Analitycy zwrócili uwagę na pirackie odcinki serialu rzekomo opublikowane w serwisie Dailymotion:

Gdy użytkownik spróbuje obejrzeć jeden z takich odcinków, na ekranie pojawia się informacja, że żądana zawartość została usunięta ze względu na naruszenie praw autorskich. Dalsza część komunikatu informuje, że użytkownik jest szczęściarzem, ponieważ może mimo wszystko obejrzeć odcinek dzięki odsyłaczowi zamieszczonemu w polu opisu. Odsyłacz ten jest zawsze skrócony (lub zamaskowany) przy użyciu serwisów takich jak bit.ly. Kliknięcie go prowadzi do strony, na której użytkownik jest namawiany do pobrania jednej z kilku aplikacji (jest to wymagane, by przejść dalej). Po kolejnym kliknięciu nie zobaczymy żadnego odcinka. Zamiast tego na ekranie pojawi się okno zachęcające do pobrania aplikacji "IWON".

Reklama

"IWON" to aplikacja typu adware, która nie posiada żadnej użytecznej funkcjonalności. Jej działanie sprowadza się do wyświetlania uciążliwych i denerwujących reklam. Plik pobierany po kliknięciu przycisku "Download Now!" może posiadać następującą nazwę: IWONSetup2.3.76.6.ZLman000.exe. Aplikacja "IWON" jest wykrywana przez większość programów antywirusowych, jednak nie wszystkie sobie z nią radzą. Rozwiązania firmy Kaspersky Lab wykrywają to oprogramowanie jako "not-a-virus:WebToolbar.Win32.MyWebSearch.fr".

- Mimo że aplikacja nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, lepiej trzymać się od niej z daleka - mówi Costin Raiu, ekspert z Kaspersky Lab. Program z pewnością nie pozwoli na oglądanie przygód Homera i jego rodziny, a jak już wielokrotnie przekonywaliśmy się w przeszłości, reklamy online mogą zainfekować komputer, nawet gdy są wyświetlane przez z pozoru bezpieczne programy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cyberprzestępcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy