Sam Altman wraca do OpenAI. Pod jego nieobecność weszły nowe funkcje ChataGPT

Po pięciodniowej próbie "zamachu stanu" przez zarząd OpenAI, Sam Altman wraca na stanowisko CEO. W międzyczasie, podczas trwających negocjacji, Greg Brockman ogłosił wczoraj, że ChatGPT Voice jest teraz dostępny dla wszystkich użytkowników bezpłatnie.

Sam Altman wraca na stanowisko, wraz z nim Greg Brockman

Sam Altman zwycięsko powraca jako dyrektor generalny OpenAI. W ciągu ostatnich kilku dni mogliśmy śledzić wysiłki zarządu firmy, które miały na celu usunięcie ze stanowiska dotychczasowego CEO. Firma pogrążyła się przez te kilka dni w chaosie, co negatywnie wpłynęło na jej sytuację na rynku. Wraz z Altmanem powraca również były prezes OpenAI, Greg Brockman, który odszedł w ramach protestu przeciwko działaniom zarządu.  

Pod koniec wczorajszego dnia firma wydała oświadczenie, w którym komunikuje, że zawarła „zasadniczą umowę” na powrót Altmana wraz z nowym zarządem złożonym z Breta Taylora, Larry'ego Summersa i Adama D'Angelo. D’Angelo budzi pewne kontrowersje, ponieważ należy on do zarządu, który chciał pozbyć się Altmana, jednak jak tłumaczy firma, pozostaje, by zapewnić reprezentację poprzedniemu zarządowi.   

Reklama

Co więcej, firma chce wszcząć dochodzenie w sprawie całej afery, w której centrum znalazł się Altman. Walka o władzę jednego z najprężniej rozwijających się start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją pogrążyła firmę w chaosie. Sam Altman po wszystkim na swoim profilu na X napisał: „wszystko, co zrobiłem w ciągu ostatnich kilku dni, służyło utrzymaniu tego zespołu i jego misji razem”. 

ChatGPT Voice teraz dostępny bezpłatnie

Wczoraj również OpenAI za pośrednictwem Grega Brockmana ogłosiło jeszcze jedną ciekawą informację. Otóż od wczoraj usługa ChatGPT Voice dostępna jest dla wszystkich użytkowników, nawet tych, którzy do tej pory korzystają z bezpłatnej wersji.  

Użytkownicy mogą teraz porozmawiać sobie za darmo z ChatemGPT, a on im odpowie.  „Wprowadzono ChatGPT Voice dla wszystkich bezpłatnych użytkowników. Spróbuj — całkowicie zmienia doświadczenie ChatGPT” – Napisał Brockman na X. 

Użytkownicy mogą wybierać spośród pięciu dostępnych głosów: Juniper, Sky, Breeze, Ember i Cove. OpenAI chwali się tym, że głosy brzmią o wiele lepiej, bardziej ludzko, niż Sirii czy Alexa, zarówno pod względem rytmu, jak i intonacji. Brockman obiecuje, że ta funkcja zmieni całkowicie nasze wrażeni obcowania ze sztuczną inteligencją. Do tej pory funkcja była dostępna jedynie dla subskrybentów usługi. 

O co poszło w OpenAI?

Dużą rolę w przywróceniu na stanowisko Sama Altmana odegrali sami pracownicy OpenAI. Prawie wszyscy, czyli 750 pracowników, zaprotestowało przeciwko zwolnieniu dotychczasowego CEO, grożąc, że jeżeli nie zostanie przywrócony wraz z Gregiem Brockmanem, wszyscy odejdą.  

Wszystko zaczęło się od tego, że zarząd firmy zarzucił Altmanowi, że ten „nie był konsekwentnie szczery w swoich wypowiedziach”. Altman w niespodziewanym posunięciu złożył rezygnację ze stanowiska, a za nim Greg Brockman.   

Zwolnienie Sama Altmana wywołało ogromne poruszenie w świecie technologicznym. Zarząd chyba szybko pożałował swojej decyzji, już kilka dni po ogłoszeniu odejścia dotychczasowego CEO, wyszła informacja o tym, że prowadzone są rozmowy o przywrócenie Altmana na stanowisko.  

Z początku zarząd wydawał się twardo trzymać swojego stanowiska. W ciągu trzech dni zmienił dwóch dyrektorów generalnych, aby uniknąć przywrócenia Altmana. Jednak pracownicy stanęli murem za swoim dotychczasowym CEO. Obaj panowie i Sam Altman i Greg Brockman wracają na swoje stanowiska.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ChatGPT | OpenAI | Sztuczna inteligencja | asystent głosowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy