Reklama

Te rzeczy blokują Wi-Fi w twoim domu. Jak wzmocnić sygnał?

Pewne rzeczy blokują Wi-Fi w domu. Mimo wszystko słaby zasięg sieci bezprzewodowej nie jest aż tak dużym problemem. Istnieje wiele sposobów na poprawienie funkcjonowania Wi-Fi w domu. Po zapoznaniu się z poniższym artykułem zauważycie, że nie potrzeba wiele pracy, by poprawić jakość sieci. Poznajmy przyczyny utraty sygnału Wi-Fi w domu oraz dowiedzmy się, jak wzmocnić jego moc. Dzięki temu będziemy mogli w spokoju korzystać z Internetu w każdym miejscu w domu.

Mamy już zainstalowany router Wi-Fi w domu? Coś jednak nie działa do końca prawidłowo? Z pewnością niejednej osobie zdarzył się taki problem. Znajdą się miejsca w domu, w których dostęp do sieci jest praktycznie niemożliwy. Problem pojawia się wtedy, gdy miejscem bez zasięgu jest nasz pokój. Sprawdźmy, co jest przyczyną blokowania sygnału w domu. Upewnijmy się również, jakie są możliwości wzmocnienia sygnału Wi-Fi.

Reklama

Co zakłóca sygnał Wi-Fi?

Dobrze jest poznać przyczynę zakłócania sygnału Wi-Fi w domu. Dzięki temu jesteśmy w stanie znaleźć idealne miejsce na router lub na podpięcie urządzeń wzmacniających. Możemy się zaskoczyć, kiedy dowiemy się, że nie tylko ściany zakłócają sygnał sieci bezprzewodowej. Oprócz tego typu masywnych rzeczy utrudnienia mogą powstać również z winy różnych domowych przedmiotów. Takimi rzeczami mogą być:

  • Duże akwaria (woda nie przepuszcza sygnału),
  • Regały (szczególnie takie zapełnione rzeczami po brzegi),
  • Lustra (powłoka lustra jest metalowa, a im starszy typ lustra, tym większa metalowa powłoka),
  • Telewizory (posiadają metalową osłonę wewnątrz obudowy),
  • Metalowe ozdoby.

Wiemy już, że metal odbija sygnał Wi-Fi. Zwróćmy więc uwagę na ilość urządzeń w naszym domu. Większość z nich staje się blokadą przepływu sieci bezprzewodowej. Wchodzą w to wszystkie urządzenia kuchenne - lodówka, kuchenka, zmywarka czy mikrofalówka. Łazienka również idealnie zagłusza sygnał sieci bezprzewodowej. W końcu znajduje się tam pralka, suszarka czy piec grzewczy. Tego typu utrudnienia blokują nam dostęp do pełnej prędkości Internetu.

Jak sprawdzić sygnał Wi-Fi?

Siła sygnału Wi-Fi jest bardzo ważna w naszym domu. Im słabszy sygnał, tym większe szanse na niestabilne połączenie bezprzewodowe. Dzięki sprawdzeniu sygnału wiemy też, gdzie pojawia się największy problem. Weryfikując spadki i wzrosty zasięgu jesteśmy w stanie odnaleźć źródło problemu. Tylko jak sprawdzić sygnał? Istnieje kilka możliwości.

Sprawdzenie sygnału Wi-Fi możliwe jest na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest korzystanie z zewnętrznego narzędzia do pomiaru. Wystarczy je zainstalować, uruchomić, a następnie odczytać parametr dBm naszej sieci. Jest to siła sygnału. Drugą opcją jest szacowanie sygnału przez wbudowany wskaźnik. Chodzi o ikonkę Wi-Fi, widoczną na komputerze oraz telefonie. Im słabszy zasięg sieci, tym widocznych kresek na ikonce jest mniej. Niestety taka forma weryfikacji jest bardzo niedokładna.

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi?

Najpopularniejszym rozwiązaniem na wzmocnienie sygnału Wi-Fi jest zakupienie wzmacniacza. Pozwala odbierać sygnał wysyłany z routera i przekazywać go dalej. Należy natomiast pamiętać o znalezieniu dla niego odpowiedniego miejsca. Najlepiej, żeby wzmacniacz sygnału był w równej odległości od routera oraz naszego urządzenia korzystającego z sieci. Pamiętajmy również o unikaniu metalowych przedmiotów, które mogą zagłuszyć sygnał.

Najlepszym rozwiązaniem na poprawienie sieci bezprzewodowej będzie stworzenie punktu dostępowego. Dzięki niemu możemy rozszerzyć działanie naszej sieci na obrębie całego domu. Wyglądem urządzenie mocno przypomina router. Najczęściej wykorzystuje się go w biurach oraz w domach, które mają więcej niż jedno piętro.

Obecnie na rynku dostępnych jest dużo różnych modeli wzmacniaczy sygnału. Potrafią obsługiwać zarówno pasmo 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Dodatkowo posiadają duże prędkości połączenia. Niektóre z nich są w stanie osiągnąć od 574 Mb/s do 1201 Mb/s. Wszystko zależy od pasma, na którym są nadawane.

Oprócz dodatkowego urządzenia możemy zastanowić się nad przeniesieniem routera na otwartą przestrzeń. Świadome rozłożenie urządzeń z pewnością zmniejszy poziom blokad spowodowanych przez inne urządzenia w domu. Dobrze jest więc pozostawić router jak najdalej metalowych przeszkód.

Jak skonfigurować wzmacniacz sygnału Wi-Fi?

Instalacja wzmacniacza sygnału jest dużo łatwiejsza, niż moglibyśmy sobie wyobrazić. Na początku konfiguracji należy wzmacniacz wpiąć w gniazdko. Najlepiej wybrać pomieszczenie, w którym działa router. Dzięki temu łatwiej będzie wzmacniaczowi odnaleźć router w trakcie parowania. Samo parowanie, czyli łączenie urządzeń możliwe jest na dwa sposoby. Pierwszym jest skorzystanie z przycisku WPS, dostępnego na obudowie urządzenia. Opcja ta zadziała, jeśli router również ma taką funkcję. Wystarczy na routerze i wzmacniaczu sygnału kliknąć przycisk parowania. Urządzenia już automatycznie powinny wtedy wyszukać się wzajemnie.

Istnieje jeszcze możliwość konfiguracji wewnętrznej, z poziomu przeglądarki. Staramy się połączyć z siecią bezprzewodową wzmacniacza. Dzięki temu powinna otworzyć nam się strona internetowa urządzenia. W konfiguracji możemy wybrać, czy urządzenie ma być wzmacniaczem sygnału, czy punktem dostępowym. Po uzupełnieniu konfiguracji czekamy kilka minut. Następnie sprawdzamy, czy lampki na urządzeniu świecą się zgodnie z instrukcją. 

***

Czytaj także:

ABBA i hologramy na scenie. To będą koncerty, jakich jeszcze nie było

W Rosji zabrakło nowych smartfonów. Operatorzy sprzedają używane jak nowe

Misja zakończona sukcesem! Kapsuła Starliner bezpiecznie wróciła na Ziemię

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy