UE: Bez zgody rodziców osoby poniżej 16. roku życia nie skorzystają z Facebooka
Unia Europejska w 2018 roku zabroni korzystania z Facebooka oraz innych serwisów społecznościowym osobom poniżej 16. roku życia, jeśli nie otrzymają one oficjalnej zgody swoich rodziców lub prawnych opiekunów - czytamy w dzienniku "Finacial Times". W jaki sposób UE planuje egzekwować nowe prawo?
Członkowie Parlamentu Europejskiego wydali rozporządzenie zakładające, że każdy serwis społecznościowy będzie musiał zweryfikować, czy osoba zakładająca konto ma skończone 16 lat. Jeśli jest młodsza - musi uzyskać zgodę rodziców. Nie ustalono jednak metody weryfikacji. Odpowiedzialność przerzucono na platformy społecznościowe. Jeśli do 2018 roku nie przygotują odpowiednich rozwiązań - UE będzie mogła nałożyć na nie karę w wysokości 4 proc. ich przychodów.
Większość serwisów społecznościowych uniemożliwia założenie konta młodym internautom, którzy mają mniej niż 12 lat. Oczywiście nikt nie sprawdza prawdziwego wieku dziecka zakładającego konto - wystarczy potwierdzić, że mamy skończone 12 lat i można założyć konto. Tymczasem osoby w wieku od 13 do 16 lat regularnie korzystają z platform społecznościowych takich jak Snapchat czy Instagram (dokładna liczba jest trudna do oszacowania, ze względu na to, że osoby niepełnoletnie często nie podają prawdziwego wieku). Według badań firmy eMarketer w samej Wielkiej Brytanii 10 proc. użytkowników Facebooka znajduje się w przedziale wiekowym 12 do 16 lat.
Twórcy platform społecznościowych nieoficjalnie, w rozmowach z "Financial Times", przyznają, że nie ma sposobu na stuprocentowo pewną weryfikację wieku przy zakładaniu konta lub lub kolejnym logowaniu się do serwisu. "Po raz kolejny ustawodawca spycha odpowiedzialność na prywatne firmy" - dodają.