Wiadomo już jaki jest nowy cel SpaceX. Kolejny kosmiczny pomysł!

SpaceX co rusz zadziwia nas swoimi pomysłami. Teraz przyszedł czas na zrealizowanie kolejnego. Na pokładzie rakiety Falcon Heavy zostanie wystrzelony najcięższy w dziejach komercyjny satelita geostacjonarny.

Falcon Heavy wyniesie na orbitę satelitę, który waży aż 9,2 tony
Falcon Heavy wyniesie na orbitę satelitę, który waży aż 9,2 tonyPaul Hennessy/NurPhotoGetty Images

Start rakiety planowany jest na początek przyszłego roku. Po drodze nie obyło się bez opóźnień. Wcześniej EchoStar, klient SpaceX, ogłosił, że konstruktor satelitów Maxar Technologies opóźnił dostawę długo oczekiwanego Jupiter-3.

Jupiter-3, znany również jako Echostar 24, ma ważyć aż 9,2 tony. Według wcześniejszych szacunków satelita miał ważyć "tylko" 5,8 tony. Może to być największy ładunek, jaki kiedykolwiek wystartował na orbitę geostacjonarną. Ma on wystartować pod koniec tego roku.

Rekordowe pod względem największej całkowitej masy ładunku było wystrzelenie dwóch satelitów komunikacyjnych (GTO) rakietą Ariane 5 firmy Arianespace. Wówczas ładunek ważył 10,27 tony.

Czy już nie będzie opóźnień z wystrzeleniem Jupitera-3?
Czy już nie będzie opóźnień z wystrzeleniem Jupitera-3?123RF/PICSEL

Startem Jupitera-3, SpaceX pobije swój rekord wystrzelonego pojedynczego ładunku o największej masie. Chodzi o ładunek Telstar 19V, który został wyniesiony za pomocą rakiety Falcon 9 w roku 2018. Sprzęt ważył około 7 ton.

Nowy satelita zapewni nową maksymalną przepustowość Internetu rzędu 500 gigabitów na sekundę, która obejmie Amerykę Północną i Południową. Satelita początkowo miał być wystrzelony na początku 2021 roku. Niestety z powodu pandemii został zakłócony łańcuch dostaw, przez co całe przedsięwzięcie musiało zostać przełożone.

Będzie to jedna z 10 misji, które odbędą się na pokładzie Falcon Heavy do 2025 roku. Echostar pozostaje jednym z wiodących dostawców usług satelitarnych i szerokopasmowego Internetu na świecie.

Na początku kwietnia Dan Jablonsky, Dyrektor generalny Maxar, powiedział dla SpaceNews, że chce rozmieścić na orbicie system WorldView Legion. Jest to konstelacja sześciu satelitów. Misja zostanie zrealizowana "tak szybko, jak to możliwe", aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu rządu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Wodna pomoc naukowa. Uświadamia o zmianach klimatuAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas