1000 lat obliczeń na sekundę
Postęp w świecie superkomputerów jest podobnie bezwzględny, jak w branży komputerów dla przeciętnych konsumentów, ale mimo to Polska ma swoje superkomputery. I to takie, których nie musimy się wstydzić.
Dynamiczny rozwój współczesnej nauki w dużej mierze zawdzięczamy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Dzięki wykorzystaniu potężnych superkomputerów, każdego dnia przeprowadzane są eksperymenty, które mogą zmienić nasze postrzeganie wszechświata i procesów w nim zachodzących.
W superkomputery wyposażone są największe na świecie centra badawcze takich instytucji, jak CERN, NASA czy ORNL (naukowo-technologiczne laboratorium w Oak Ridge, USA). Polska również może poszczycić się superkomputerami służącymi celom naukowym, z których najpotężniejszy jest Galera - klaster obliczeniowy Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. INTERIA.PL towarzyszyła uroczystemu uruchomieniu tej maszyny w kwietniu 2008 roku.
Polski gigant
Siedmiotonowy gigant umieszczony jest w 27 szafach teleinformatycznych, które ustawiono w szeregu mierzącym łącznie 17 m. Wewnętrzne połączenia zapewnia ponad 8 km kabli, a za chłodzenie klastra odpowiada ponad 2000 wentylatorów. Superkomputer Galera służy celom naukowym badaczy z Politechniki Gdańskiej.
Maszyna składa się z 1344 czterordzeniowych procesorów Intel Xeon Quad-core 2,33 GHz (wykorzystała je jako pierwsza w Europie), a do jej budowy wykorzystano 336 serwerów Actina Solar 410 S2. Jest najpotężniejszym, nierozproszonym geograficznie komputerem w naszym kraju.
Osiąga teoretyczną moc obliczeniową sięgającą 50 TeraFLOPS (liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), czyli potrafi wykonać nawet 50 bilionów działań matematycznych w ciągu sekundy. Dla porównania, cała populacja Ziemi musiałaby poświęcić na to około 1000 lat.
Polskie superkomputery
Za sprawą Galery moce obliczeniowe TASKU zwiększyły się 15-krotnie, dzięki czemu Centrum Informatyczne może przedstawiać lepsze, dokładniejsze i lepiej udokumentowane wyniki.
- Inwestycja w klaster obliczeniowy Galera stanowiła kolejny krok w rozwoju polskiej nauki. Obecnie w pełni wykorzystujemy jego moc obliczeniową, ale potrzeby naszych naukowców stale rosną. Pojawia się coraz więcej projektów badawczych wymagających wsparcia superkomputerów, dlatego w niedalekiej przyszłości planujemy kolejną inwestycję, mającą na celu zwiększenie potencjału Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej - twierdzi Rafał Tylman, główny administrator TASK.
Współczesna nauka nie mogłaby się obyć bez wsparcia zaawansowanych technologii
Za zaprojektowanie, wdrożenie i uruchomienie klastra odpowiadają dwie polskie firmy: producent serwerów Actina Solar, firma ACTION SA oraz WASKO - dostawca rozwiązań teleinformatycznych.
Galera wymieniana jest rokrocznie w rankingu najwydajniejszych systemów komputerowych TOP 500 , zajmując w nim wysoką pozycję (w roku 2009 - 136. miejsce na świecie).
Superkomputery, zwane także klastrami obliczeniowymi, to zaawansowane komputery o ogromnej mocy obliczeniowej. Zastosowane w nich najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne pozwalają maszynom wykonywać nawet najbardziej skomplikowane operacje obliczeniowe.
Obok Galery, należącej do Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, Polska może się poszczycić czterema centrami superkomputerowymi: WCSS we Wrocławiu, PCSS w Poznaniu, ICM w Warszawie oraz Cyfronet w Krakowie.
W służbie nauki i techniki
Naukowcy widzą zastosowanie superkomputerów w wielu projektach z takich dziedzin, jak chemia, fizyka, elektronika, medycyna, oceanografia czy meteorologia. Ich potężne moce obliczeniowe mogą być również wykorzystywane w projektach badawczych nad aerodynamiką, przypływami i odpływami wód morskich, a nawet nad lekarstwem na raka.
Potencjał tkwiący w potężnych klastrach obliczeniowych dostrzegają i wykorzystują także inżynierowie różnych specjalności - od motoryzacji, przez lokomocję po przemysł lotniczy.
- Wyobraźmy sobie, że pracujemy nad nowym samochodem i chcemy zbadać poziom bezpieczeństwa zaprojektowanej przez nas konstrukcji nadwozia. W tym celu musimy przeprowadzić tzw. crash testy. Budowa prototypu i rozbijanie go o betonową ścianę są kosztowne - mówi Paweł Gepner, Architecture Engineer w firmie Intel. - Na numerycznym modelu takiego samochodu możemy przeprowadzić szybko miliony testów, co pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i sporo pieniędzy - dodał.
- Współczesna nauka nie mogłaby się obyć bez wsparcia zaawansowanych technologii. Superkomputery umożliwiają optymalizację procesu badawczego. To, co kiedyś zajmowało naukowcom lata, może być wykonane w ciągu sekund, a konieczność przeprowadzania kosztownych eksperymentów ustąpiła miejsca możliwości przeprowadzania symulacji komputerowych - powiedział Stanisław Rejowski, dyrektor Działu Produkcji Serwerów w firmie ACTION SA
Na emeryturze
Postęp w dziedzinie nowoczesnych technologii informatycznych jest ogromny. Firmy specjalizujące się w dostarczaniu rozwiązań IT każdego dnia przekraczają kolejne granice możliwości technologicznych, które jeszcze wczoraj zdawały się stanowić bariery nie do pokonania.
Urządzenia, które kilkanaście lat temu określane były mianem superkomputerów, dziś z trudem mogą konkurować ze średniej klasy komputerami osobistymi.