Radziecki komputer na wodę

Rosyjskie, a właściwie radzieckie wynalazki często wprawiają w osłupienie. Tak jest i tym razem. Wiecie, że na lata przed powstaniem komputerów osobistych w komunistycznej Rosji zbudowano komputer na wodę?

Autorem konstrukcji był radziecki uczony Vladimir Lukyanov. Nietypowy jak na dzisiejsze czasy komputer zbudowano już w 1936 roku, czyli zanim ktokolwiek mógł myśleć nawet o posiadaniu elektronicznego kalkulatora wielkości paczki papierosów. Maszyna była pierwszym sprzętem na świecie, który dawał sobie radę z rozwiązywaniem równań różniczkowych cząstkowych. W jaki sposób to działało?

Rozwiązania równań różniczkowych pokazywały się użytkownikowi dzięki zastosowaniu systemu pomp, zbiorników i rur. Poziom wody w konkretnej szklanej rurce wypełnionej wodą obrazował wynik równania. Majstrowanie przy wtyczkach i zaworach pozwalało na ustawienie zmiennych. Radzieccy specjaliści wykorzystywali sprzęt do rozwiązywania problemów... pęknięć w betonie, ale praca Lukyanova zainspirowała powstanie kolejnych radzieckich urządzeń stosowanych w geologii czy metalurgii.

Paweł Żmuda

http://gadzetomania.pl

Reklama
Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: komputer
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy