4,5 minuty całkowitego zaćmienia Słońca. Najlepsze miejsca do obserwacji

Oprac.: Anna Gburek

Aktualizacja

Jedni zobaczą je raz w życiu, innym może uda się je zobaczyć dwukrotnie w ciągu całego życia, a większości z nas nigdy. Obserwowanie całkowitego zaćmienia Słońca jest przeżyciem niezwykłym. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi już 8 kwietnia przygotowuje się na to zjawisko i podróżuje do miejsc, w których będzie one widoczne najlepiej. Kto będzie miał okazję obserwować najbliższe zaćmienie Słońca?

Najbliższe zaćmienie Słońca już 8 kwietnia 2024 r.
Najbliższe zaćmienie Słońca już 8 kwietnia 2024 r. 123RF/PICSEL

8 kwietnia całkowite zaćmienie Słońca

Już 8 kwietnia mieszkańcy Meksyku, USA i Kanady będą mieli okazję obserwować całkowite zaćmienie Słońca. Tym razem nasz ziemski satelita znajduje się w idealnej odległości od ziemi, aby zasłonić tarczę słoneczną. Jego położenie wpływa także na długość linii całkowitego zaćmienia, czyli miejsca, w których będzie one widoczne. Imponująca będzie także długość zaćmienia Słońca. W Meksyku ciemność w ciągu dnia zapadnie na ok. 4 i pół minuty.

Każde zaćmienie Słońca jest poprzedzone zaćmieniem księżyca. To mogliśmy obserwować 25 marca. Kolejne zaćmienie Księżyca nastąpi niedługo po zaćmieniu Słońca, czyli 17-18 września. Oba zjawiska astronomiczne są bardzo ciekawe, jednak całkowite zaćmienie Słońca jest spektaklem, wokół którego narosło wiele mitów i na które czeka tak wiele osób.

Najlepsze miejsca do obserwacji najbliższego zaćmienia Słońca

Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne w Meksyku, USA i Kanadzie. Linia ta przebiega przez centralny Meksyk, południowo-zachodnią część Stanów Zjednoczonych i zachodnie wybrzeże Kanady. Tylko w tych rejonach tarcza Księżyca całkowicie zasłoni Słońce, z kolei niemal w całej Ameryce Północnej (z wyjątkiem Alaski) widoczne będzie częściowe zaćmienie Słońca.

W związku z tym rzadkim zjawiskiem astronomicznym władze Kanady i Stanów Zjednoczonych przygotowują się na oblężenie turystów. Jednym z popularniejszych miejsc do obserwacji zaćmienia może okazać się wodospad Niagara położony na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady. Burmistrz Niagara Falls przygotowuje się na przybycie nawet miliona turystów.

Warto jednak pamiętać, że Kanada z jej kapryśną pogodą może nie być najlepszym miejscem do obserwacji zaćmienia. Entuzjaści mocnych wrażeń powinni skierować się do Teksasu. To tam na pustynnych krajobrazach i bezchmurnym niebie może być najlepiej widoczne zaćmienie Słońca i wszystkie towarzyszące mu zjawiska.

Co to jest zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca jest zjawiskiem astronomicznym, które ma miejsce przy odpowiednim ułożeniu Ziemi, Słońca i Księżyca. Aby mogło powstać, Księżyc musi znaleźć się w prostej linii pomiędzy Ziemią a Słońcem. Najlepiej, aby nasz ziemski satelita dodatkowo znajdował się w najbliższej odległości od Ziemi. Dzięki temu jego tarcza jest dostatecznie duża, aby zakryć całe Słońce. Takie warunki zaistnieją właśnie 8 kwietnia 2024 r.

Jak wygląda zaćmienie Słońca?

Według chińskiej mitologii Smok pożera Słońce, a na Ziemi zapada wówczas ciemność. W nordyckiej mitologii to wilk spłodzony przez Lokiego pożera Słońce. Podczas zaćmienia nie zaobserwujemy jednak żadnego z tych mitycznych stworzeń. Za to możemy być świadkami niezwykłych zjawisk.

Kiedy tarcza Księżyca zupełnie zasłani Słońce na Ziemi w kilka sekund zapada ciemność. Nie jest to jednak taka zupełna ciemność. Przyrównuje się ją do momentu na 20-40 minut przed wschodem lub zachodem Słońca. Widoczna jest jasna poświata wokół tarczy księżyca będąca gorejącą atmosferą Słońca. Na ciemnym niebie wokół zaćmienia można dostrzec najjaśniejsze obiekty na nieboskłonie - Wenus po prawej stronie księżyca i Jowisza po lewej.

To jednak nie wszystko, co można zaobserwować podczas zaćmienia Słońca. Wiele ludzi oczekuje, że tuż przed całkowitym zaćmieniem, w czasie i nieco po dostrzegą cień Księżyca przesuwający się po horyzoncie. W końcu to właśnie on powoduje, że zapada noc w ciągu dnia.

Niektórzy obserwatorzy skupiają się z kolei na kolorach, które można zaobserwować na horyzoncie. Powietrze rozprasza fale światła, co powoduje, że horyzont poza cieniem jest pożółkły lub zaczerwieniony. Kolor zależy od odległości od krawędzi cienie od obserwatora.

Jak widać, zaćmienie Słońca przynosi wiele ciekawych zjawisk, których doświadczenie może być niezwykłym przeżyciem. Należy jednak pamiętać o swoim bezpieczeństwie i nigdy nie obserwować zaćmienia Słońca przez zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Należy do tego użyć specjalnych szkieł, które będą chronić oczy przed promieniowaniem. Gołym okiem można spojrzeć na słońce jedynie przez chwilę - podczas całkowitego zaćmienia Słońca.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Przeczytaj również:

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas