Chiny włączają się do poszukiwania „drugiej Ziemi"
Chiny mogą pochwalić się coraz większą liczbą osiągnięć w zakresie astronomii i astronautyki. Teraz dowiadujemy się, że wykorzystają potężny teleskop do poszukiwania planet, na której ludzkość mogłaby się osiedlić.
Do tej pory niekwestionowanymi liderami w eksploracji kosmosu były połączone siły Stanów Zjednoczonych i Rosji przy wsparciu Europy. Już ponad dwie dekady temu udało im się umieścić na orbicie Międzynarodową Stację Kosmiczną, w której stale przeprowadzają wiele interesujących eksperymentów.
Teraz NASA, ESA i Roskosmos mają konkurencję w postaci Chińskiej Państwowej Agencji Kosmicznej, która prężnie się rozwija i realizuje coraz bardziej ambitne projekty. Łazik na księżycu? Nie ma problemu. Robot na marsie? Już wylądował. Własna stacja kosmiczna? Część jest już na orbicie, a reszta modułów zostanie dostarczona w nadchodzących latach.
Nature informuje o tym, że chińscy naukowcy zwrócą teraz swoją uwagę na odległe planety. Ich celem będzie znalezienie "Ziemi 2.0", czyli planety, na której są warunki sprzyjające istnieniu życia. Projekt skupi się na zbadaniu planet poza Układem Słonecznym. Ich celem będzie znalezienie w innych częściach Drogi Mlecznej planety podobnej do Ziemi i krążącej w ekosferze gwiazdy takiej jak Słońce. Naukowcy sądzą, że taka planeta powinna mieć warunki do istnienia wody w stanie ciekłym.
NASA również szuka "Ziemi 2.0", w tym celu agencja wykorzystywała teleskop Keplera, który odnalazł ponad pięć tysięcy egzoplanet. Niektóre z nich wydawały się mieć podobną, skalistą strukturę jak Ziemia, lecz żadna z nich nie wpisywała się w definicję "Ziemi 2.0".
Chińczycy do tego celu wykorzystają własny teleskop, który według szacunków będzie od 10 do 15 razy silniejszy od teleskopu Keplera. Projekt zostanie sfinansowany przez Chińską Akademię Nauk i aktualnie znajduje się w końcowym punkcie wczesnej fazy projektowania. Przedsięwzięcie będzie musiało zostać jeszcze zaakceptowane przez panel ekspertów w czerwcu, który podejmie decyzję o tym, czy zespół odpowiedzialny za misję otrzyma fundusze na rozpoczęcie budowy satelity. W przypadku uzyskania potrzebnych funduszy, naukowcy planują wystrzelić teleskop już w 2026 roku.