Częściowe zaćmienie Księżyca nad Polską. O której godzinie i jak oglądać?
Październik pod względem zapierających dech w piersiach zjawisk naprawdę nas rozpieścił. Za nami spotkanie Księżyca z Plejadami, maksimum Orionidów, a przed nami wisienka na torcie, częściowe zaćmienie Księżyca. Kilka godzin po zachodzie Słońca będziemy mogli podziwiać niezapomniane widowisko na nocnym niebie. Początek częściowego zaćmienia Księżyca 28 października o 21:34, maksimum o 22:13.
Spis treści:
Zaćmienia Księżyca nie takie rzadkie! 143 w XXI wieku
Mimo że to będzie jedynie częściowe zaćmienie Księżyca, to jednak warto w ten weekend poświęcić kilka chwil, by obejrzeć to ciekawe zjawisko. Amerykanie w tym miesiącu mogli cieszyć się obrączkowym zaćmieniem Słońca. W naszej części świata będziemy za to mogli oglądać częściowe zaćmienie Księżyca.
Jak się okazuje, mamy tyle szczęścia, że w Polsce zjawisko będzie widoczne o naprawdę przystępnej godzinie, nie trzeba zarywać nocki. Co więcej, wszystko wydarzy się w sobotę, więc niedzielę można przeznaczyć na odespanie, jeżeli będziemy chcieli prześledzić cały spektakl.
Co ciekawe, większość ludzi uważa, że to zaćmienia Słońca są rzadkością, jednak według dostępnych danych w ciągu roku zdarzają się co najmniej dwa zaćmienia Słońca, natomiast zaćmienia Księżyca mogą wystąpić rocznie maksymalnie trzy razy, albo nie wystąpić wcale, nawet częściowe.
Jednak zaćmienia Księżyca widoczne są częściej niż zaćmienia Słońca, ponieważ to ostatnie podziwiać można tylko w pasie węższym od 300 km dla zaćmień całkowitych. Natomiast zaćmienie Księżyca widać wszędzie tam, gdzie Księżyc znajduje się nad horyzontem.
Jak powstaje zaćmienie Księżyca?
W tym wypadku będzie to tylko częściowe zaćmienie, co za tym idzie, nie będzie ono tak spektakularne, ale w dalszym ciągu wyjątkowe. Jak nietrudno domyślić się, całkowite zaćmienie powstaje, gdy Ziemia całkowicie przesłoni Słońce, którego promienie przestają docierać do tarczy Księżyca. Częściowe zaćmienie to moment, w którym Księżyc tylko częściowo przechodzi przez cień Ziemi. W ten weekend będziemy mieli do czynienia z 12-procentowym zaćmieniem.
W nocy z soboty na niedzielę 28 października zaćmienie rozpocznie się o godzinie 20:00, a zakończy tuż po północy o 00:28. Jednak najbardziej widowiska część rozpocznie się o godzinie 21:34 i potrwa do 22:53. Jednak w dalszym ciągu jest to wydarzenie rzadkie i godne uwagi. Następne podobne zjawisko będzie można zaobserwować dopiero we wrześniu przyszłego roku. Natomiast najbliższe całkowite zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce dopiero w marcu 2025 roku!
Jak wyglądają poszczególne fazy zaćmienia Księżyca
W przypadku zaćmienia częściowego, fazy przechodzenia przez cień Ziemi będą się nieznacznie różniły niż w przypadku zaćmienia całkowitego. Skupmy się jednak na spektaklu, który nas czeka już w sobotę.
O godzinie 20:00 nastąpi początek fazy półcieniowej i od tego momentu będziemy mogli podziwiać, jak Księżyc od strony południowej krawędzi stopniowo chowa się w cieniu. O godzinie 21:34 nastąpi początek zaćmienia częściowego, to właśnie w tej fazie będziemy już coś widzieli gołym okiem i rozpocznie się najbardziej widowiskowa cześć zjawiska.
O godzinie 22:13 wejdziemy w fazę 12-procentowego zaćmienia Księżyca i od tego momentu Księżyc zacznie wychodzić z cienia Ziemi. O godzinie 22:53 zakończy się faza zaćmienia częściowego, a o godzinie 00:28 koniec spektaklu.
Jak oglądać częściowe zaćmienie Księżyca
Aby obejrzeć częściowe zaćmienie Księżyca nie będziemy potrzebować żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy nam koc i termos z gorącą herbatą. Zaćmienie będzie widoczne gołym okiem, jednak jeżeli ktoś ma lornetkę bądź teleskop, na pewno spotęguje to odbiór tego rzadkiego zjawiska.
Maksymalna faza zaćmienia na poziomie 12 procent nastąpi o godzinie 22.13. Srebrny Glob zostanie zacieniony przez Ziemię od strony południowej krawędzi.