Kiedy jechać na wakacje? Polacy znaleźli na to sposób - jest raport

Najnowszy raport na temat preferencji wyjazdowych Polaków przygotowany przez GfK i eSky.pl zdradza wiele tajemnic. Coraz częściej latamy poza sezonem, a na liście życzeń mamy nie Egipt, lecz o wiele bardziej egzotyczne miejsca na różnych kontynentach.

W Tajlandii znajdziesz jedne z najpiekniejszych plaż świata
W Tajlandii znajdziesz jedne z najpiekniejszych plaż świata123RF/PICSEL

Gdzie latają Polacy?

Na koniec lata tego roku opublikowaliśmy materiał, w którym przybliżone zostały . Lato za oknem, a z tej okazji my pakujemy się do samolotu i wybieramy kierunek wycieczki - często w Europie, bo dzięki bogatej siatce połączeń możemy wybrać się do Włoch, Grecji czy Hiszpanii.

Nieco inaczej wyglądają nasze preferencje, jeżeli chodzi o wycieczki zorganizowane. W przypadku ofert biur podróży wysoko nadal pozostaje Grecja, ale jednym z topowych kierunków z Polski pozostaje Turcja ze swoją ogromną bazą wycieczek i hoteli. Okazuje się jednak, że nasze preferencje powoli się zmieniają - przynajmniej w przypadku części Polaków.

Poza sezonem i dalej

W najnowszym raporcie przygotowanym przez GfK i eSky.pl postanowiono sprawdzić kierunki lotów i wycieczek, o których marzą Polacy. Wyniki są jednoznaczne. Coraz częściej planujemy wyjazdy poza sezonem letnim, co otwiera przed nami drzwi do zupełnie nowych państw i regionów świata. O ile latem królować może Grecja i Turcja, to

Liczba Polaków latających samolotem wzrosła, podobnie jak i średnia liczba nocy spędzanych w danym miejscu. Coraz częściej decydujemy się na organizowanie wycieczek poza sezonem, a we wszystkim pomagają nam agregatory tanich ofert i wyszukiwarki lotów na własną rękę. Coraz łatwiej jest przy pomocy kilku kliknięć kupić gotowy pakiet składający się z lotu i noclegu. Co więcej, planowanie wyjazdu poza sezonem pozwala na znalezienie ciekawych ofert.

Obserwujemy trend „poszerzenia” okienka wyjazdowego poza standardowy okres wypoczynkowy. W ten sposób unikamy tłumów, upałów i zwiększamy komfort zwiedzania. Poza sezonem często można też skorzystać z lepszych ofert wyjazdów i niższych cen w miejscu wypoczynku. Takie podróżowanie mniej obciąża infrastrukturę turystyczną, wpływając pozytywnie na środowisko i lokalne społeczności.
Deniz Rymkiewicz z eSky.pl

To natomiast prowadzi to możliwości odwiedzania coraz to bardziej egzotycznych kierunków. Jak podaje GfK i eSky.pl, co piąty ankietowany odwiedził . Na dalszych miejscach rankingu popularności znajdziemy Chiny, Koreę południową, ZEA czy Malediwy.

Odwiedzamy nowe kontynenty, jak również lepiej poznajemy te odwiedzone. Dla przykładu, , na drugim miejscu znalazło się Maroko, a podium zamyka Madagaskar. Dalej była Tunezja i Seszele.

Latamy za ocean

Coraz większą popularnością cieszą się też wyprawy na zachód za ocean. Ponad połowa ankietowanych lecąca do Ameryki Północnej odwiedziła USA, a jedna czwarta osób ankietowanych była na wycieczce w Meksyku. Popularne są również inne państwa, do których można polecieć zarówno na własną rękę, jak i korzystając z wycieczek zorganizowanych grup - np. Dominikana czy Kuba.

Polacy jako naród coraz bardziej zamożny i mobilny zwiedzili wiele europejskich krajów, a teraz szukają nieco innych doznań. Poza tym, przez większą część roku pogoda w kraju nie rozpieszcza, dlatego spragnieni słońca kierujemy się często do ciepłych kierunków. Przyciągają nas nie tylko różnorodność kulturowa, ale także atrakcyjne ceny: dzięki szerszej siatce połączeń, zwłaszcza tanich linii, wyjazdy do dalekich krajów wcale nie są dużo droższe od tych w Europie.
Deniz Rymkiewicz, ekspert internetowego biura podróży eSky.pl

Raport dość jednoznacznie wskazuje na fakt, że przynajmniej część z podróżnych z Polski szuka dalszych wyjazdów. Nie wszyscy latamy do Tajlandii, ale ewidentnie takich osób jest coraz więcej. Pomaga w tym zarówno poprawa statusu majątkowego, jak i bogatsza siatka połączeń czy możliwość wyszukiwania

***

 i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub i komentuj tam nasze artykuły!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas