Gigantyczna rakieta NASA na stanowisku startowym. Lot wokół Księżyca

Rakieta Space Launch System od NASA znowu pojawiła się na stanowisku startowym na przylądku Canaveral. Inżynierowie przeprowadzą test. Jeśli się powiedzie, będziemy świadkami pierwszego w XXI wieku lotu rakiety NASA wokół Księżyca.

Rakieta Space Launch System znowu na stanowisku startowym
Rakieta Space Launch System znowu na stanowisku startowymNASAmateriały prasowe

Amerykańska Agencja Kosmiczna właśnie przedstawiła swoje nowe plany na powrót Amerykanów na Księżyc i jego kolonizację w ramach programu Artemis. Jednocześnie na stanowisko startowe została wysłana rakieta Space Launch System, która to niebawem wyniesie kapsułę Orion na pokładzie z astronautami. Uda się ona w misję wokół naturalnego satelity naszej planety.

Zanim to jednak nastąpi, będziemy świadkami bezzałogowego lotu. Ma on odbyć się do końca roku. W trakcie misji Artemis-1, rakieta SLS wyniesie na orbitę kapsułę Orion i wyśle ją w podróż wokół Księżyca. Misja ma trwać 5 dni. Start rakiety ma nastąpić z kompleksu 39B.

Pierwszy lot rakiety SLS od NASA wokół Księżyca

Pierwsze przymiarki do tego wydarzenia miały miejsce w kwietniu bieżącego roku. Niestety, NASA napotkała poważne problemy techniczne, dlatego pojazd wrócił do hangaru i został zmodyfikowany. Teraz inżynierowie chcą przeprowadzić kolejne testy, i jeśli przebiegną zgodnie z planem, znajdziemy się już tylko o krok od dziewiczego lotu tego giganta o wysokości 98 metrów.

— Zespoły będą pracować nad zabezpieczeniem rakiety Space Launch System, statku kosmicznego Orion i mobilnej wyrzutni do sprzętu wsparcia naziemnego. Ich zadaniem jest się upewnić, że rakieta jest w bezpiecznej konfiguracji w ramach przygotowań do nadchodzącego testu tankowania - czytamy w oświadczaniu NASA.

Astronauci spędzą tydzień na Księżycu

Przedstawiciele NASA ujawnili, że w ramach misji Artemis-3, na powierzchni Księżyca wyląduje para astronautów. Prawdopodobnie członkiem załogi będzie pierwsza w historii kobieta. Załoga ma spędzić na Srebrnym Globie ok. 7 dni i w tym czasie wykonać szereg zadań. Start tej misji ma mieć miejsce w 2025 roku.

Meble zamiast śmieci. Polski sposób na recyklingDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas