Indie dosięgną Słońca? Sonda Aditya-L1 umieszczona na orbicie gwiazdy
Po czterech miesiącach od wystrzelenia indyjska sonda Aditya-L1 została z powodzeniem umieszczona na ostatecznej orbicie Halo w pobliżu jednego z punktów Lagrange’a. Z tego poziomu statek kosmiczny będzie okrążał Słońce, jednocześnie badając jego najbardziej zewnętrzne warstwy. Misja w założeniu ma trwać 5 lat.
Sonda Aditya-L1
Aditya-L1 to sonda kosmiczna stworzona z myślą o zbadaniu zewnętrznych warstw atmosfery naszej centralnej gwiazdy. Nazwana na cześć hinduskiego bóstwa Słońca. Została zaprojektowana i zbudowana przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO). Jest to pierwsza taka misja w wykonaniu Indii. Sonda wystrzelona została za pomocą jednorazowego pojazdu nośnego PSLV C57 2 września 2023 roku. Po czterech miesiącach w drodze sonda osiągnęła orbitę Halo.
Statek orbituje w odległości około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi po orbicie Halo w pobliżu punktu Lagrange’a 1 (L1). Jej głównym zadaniem jest badanie i analiza burz słonecznych oraz ich wpływu na środowisko wokół Ziemi. Do jej zadań należy „obserwacja i zrozumienie dynamiki chromosferycznej i koronalnej Słońca”.
Kolejny sukces ISRO
Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych ogłosiła 6 stycznia, że sonda Aditya-L1 pomyślnie osiągnęła orbitę Halo. Okres obiegu wynosi około 177,86 dni ziemskich. Ta orbita została wybrana, by zapewnić czas trwania misji wynoszący 5 lat.
Dzięki temu zminimalizowane zostały manewry związane z utrzymaniem stacji, zużyciem paliwa oraz zapewniony został ciągły, niczym niezakłócony widok na naszą gwiazdę centralną. Punkt Langrange’a 1 stanowi idealne miejsce dla sondy, ponieważ siły grawitacyjne Ziemi i Słońca znoszą się, co umożliwia satelicie utrzymanie stabilnej orbity bez konieczności ciągłej korekty kursu.
Indie tworzą kolejny punkt orientacyjny. Jest to świadectwo nieustannego poświęcenia się naszych naukowców w realizacji jednej z najbardziej złożonych i skomplikowanych misji kosmicznych.
Indie odnotowują kolejny sukces związany z eksploracją kosmosu zaledwie kilka miesięcy po tym, jak ogłosiły udane lądowanie na biegunie południowym Księżyca. Lądownik misji Chandrayaan-3 jest pierwszym, któremu udało się wykonać miękkie lądowanie w tej części Srebrnego Globu.