Kiedy jest najdłuższy dzień w 2023 roku? 21 czerwca przesilenie letnie

Aktualizacja

Przesilenie letnie jest znakiem astronomicznego lata. W tym roku wypada 21 czerwca o godzinie 16:58. W trakcie tego zjawiska mamy do czynienia z najdłuższym dniem i najkrótszą nocą w roku. W noc letniego przesilenia miały miejsce magiczne obrzędy Nocy Świętojańskiej. Jak dawniej świętowano pierwszy dzień lata?

Przesilenie letnie 2023. Kiedy jest najdłuższy dzień w roku i ile trwa?
Przesilenie letnie 2023. Kiedy jest najdłuższy dzień w roku i ile trwa?123rf.com123RF/PICSEL

Co to jest przesilenie letnie?

Przesilenie letnie inaczej nazywane przesileniem czerwcowym jest momentem, w którym oś Ziemi maksymalnie wychyla się w stronę Słońca. W dniu przesilenia letniego Słońce góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka.

Przesilenie letnie zwiastuje początek astronomicznego lata. W jego trakcie mamy do czynienia z najdłuższym dniem i najkrótszą nocą w ciągu roku. Data przesilenia letniego nie jest stała ze względu na obiegowy ruch Ziemi.

Kiedy jest najdłuższy dzień w 2023 roku i ile będzie trwać?

Przesilenie letnie wypada 21 czerwca o godzinie 16:58. To również najdłuższy dzień w 2023 roku. Długość dnia jest zależna od regionu Polski. Najwcześniejszy wschód Słońca nastąpi w Suwałkach o godzinie 3:55, natomiast najpóźniejszy będzie miał miejsce w Jeleniej Górze o godzinie 4:42.

Najdłuższy dzień w 2023 roku potrwa 16 h godzin i 46 minut. Będzie on dłuższy od najkrótszego dnia o około 9 godzin. W trakcie przesilenia letniego mamy również do czynienia z najkrótszą nocą, której długość wyniesie 7 godzin i 14 minut.

Od 21 czerwca każdy dzień będzie krótszy i tak aż do 22 grudnia, kiedy nastąpi przesilenie zimowe.

Przesilenie letnie i obrzędy Nocy Świętojańskiej

Noc Świętojańska inaczej nazywana Nocą Świętego Jana jest chrześcijańską wersją pogańskiej Nocy Kupały. W trakcie przesilenia letniego za czasów słowiańskich kobiety wiły i zakładały wianki, a na koniec puszczały je na wodę. Podczas Nocy Kupały ludność spędzała czas przy ogniu, który miał odstraszać demony. Skakano również przez ogniska, co miało zapewnić zdrowie, płodność i ochronę przed złem.

W trakcie rozprzestrzeniającego się chrześcijaństwa próbowano wyprzeć Noc Kupały, zastępując ją Nocą Świętojańską. Chrześcijańska wersja obrzędów przesilenia letniego miała nawiązywać do przyjęcia chrztu przez św. Jana podczas rytualnej kąpieli.

CZYTAJ TAKŻE:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas