Mały satelita zrobił niesamowite selfie w kosmosie za pomocą kamery GoPro

Kosmiczne zdjęcie zostało wykonane przez kamerę GoPro Hero 7, która jest dostępna na rynku dla wszystkich chętnych. Sprzęt został zamontowany na kiju i zrobił selfie, które każdy influencer chciałby mieć w swojej kolekcji. Jednakże wykonanie zdjęcia miało inny, ważniejszy cel.

.
.Twitter

Satelita MP42 firmy Nano Avionics wykonał 12-megapikselowe zdjęcie na wysokości aż 550 km nad Wielką Rafą Koralową i Morzem Koralowym. W oficjalnym komunikacie firmy można przeczytać, że jest to pierwsze w historii pełne selfie satelitarne w rozdzielczości 4K w kosmosie z wciągającym widokiem Ziemi. Sprzęt został wysłany w kosmos w kwietniu na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9.

Powód zrobienia zdjęcia i klipu wideo z Wielką Rafą Koralową w tle był częściowo symboliczny. Chcieliśmy podkreślić wrażliwość naszej planety i znaczenie obserwacji Ziemi przez satelity, szczególnie w monitorowaniu środowiska i zmian klimatu
Vytenis J. Buzas, współzałożyciel i dyrektor generalny NanoAvionics

Da się zrobić zdjęcie w kosmosie kamerką GoPro?

Firma NanoAvionics wybrała kamerkę GoPro, ponieważ standardowe kamery inżynieryjne klasy kosmicznej nie zawsze mają wystarczającą rozdzielczość oraz są kosztowne. Dodatkowo potrzeba wielu miesięcy na ich opracowanie i wdrożenie.

Aby wysłać kamerkę w kosmos, inżynierowie musieli "rozebrać ją do kości", następnie stworzyli specjalną obudowę dla całej elektroniki, a także wykonali niestandardowy kij do selfie. Ponadto konieczne było opracowanie elektroniki sterującej kamerą oraz specjalnego oprogramowania do komunikacji z systemami satelitarnymi.

Wcześniej naukowcy przeprowadzili szereg testów obejmujących warunki startu rakiety, ogromne wahania temperatury oraz warunki panujące w próżni.

Po co robić selfie w kosmosie?

Jak można przeczytać w komunikacie firmy: - Gotowe konsumenckie kamery sportowe nie są często używane w misjach satelitarnych, ale dla NanoAvionics był to szybki i atrakcyjny wizualnie sposób na przeprowadzenie wstępnych testów satelitarnych i komponentów, w tym kontrolera ładunku PC 2.0 nowej generacji z systemem Linux. -

Podczas fazy startowej i fazy wczesnej orbity, inżynierowie wykorzystali obrazy i filmy, aby sprawdzić, czy nowy kontroler sprawdzi się przy zaawansowanych aplikacjach, które wymagają przetwarzania dużych ilości danych.

- Oprócz odbierania telemetrii i raportów technicznych, możliwość dostępu do obrazów i filmów na żywo satelity jest przydatna do wizualnego potwierdzenia rozmieszczenia anten i innych rozmieszczanych struktur oraz do ciągłego wykrywania usterek. Porównywanie obrazów selfie w czasie, może również umożliwić wykrywanie wizualnych wskazówek dotyczących możliwej degradacji materiałów lub uderzeń mikrometeorytów - powiedział dyrektor ds. Technologii Ernestas Kalabuckas z NanoAvionics.

Kosmiczne zdjęcia, oprócz posiadanych zalet w monitorowaniu stanu technicznego satelitów, mogą także wykrywać i monitorować np. wycieki chemiczne, nielegalne połowy, wzrost upraw, pożary, czy nawet pośrednio ratować zagrożone zwierzęta.

SpaceX wypuszcza na orbitę kolejnych 60 satelitów StarlinkAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas