Meteoryt, który w poniedziałek spowodował spektakularną eksplozję nad Europą odnaleziony
Francuska grupa poszukiwaczy meteorytów odnalazła meteoryt, który wszedł w ziemską atmosferę nad ranem w poniedziałek 13 lutego. Eksplozja, która później nastąpiła, była widoczna w kilku europejskich krajach, a fragmenty skały spadły na ziemię.
NASA wraz z Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych poinformowało w poniedziałek o godzinie 3 czasu polskiego o asteroidzie Sar2667, która leci w kierunku Ziemi. Obiekt o średnicy zaledwie 1 metra wszedł pod kątem 40-50 stopni około 4 kilometry od francuskiego wybrzeża około godzinę później. Jej eksplozja była widoczna we Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii. Jeden z fragmentów skały, która spadła na powierzchnię ziemi odnalazła Loïs Leblanc, 18-letnia poszukiwaczka meteorytów z Francji.
Fragment skały odnaleziony przez poszukiwaczy meteorytów
Loïs Leblanc jest członkiem programu Vigie-Ciel, programu w ramach nauki obywatelskiej, w którym pasjonaci śledzą spadające gwiazdy, poszukują meteoryty i kratery po ich uderzeniach. W ramach programu zainicjowana została sieć FRIPON. Złożona z kamer i odbiorników radiowych monitoruje niebo 24 godziny na dobę, by wykrywać spadające meteoryty. Urządzenia umiejscowione są na dachach profesjonalnych i amatorskich obserwatoriów, uniwersytetach czy muzeach. O odkryciu poinformowali na stronie internetowej programu oraz na Twitterze.
O godzinie 16:47 wzrok Loïs Leblanc, 18-letniej uczennicy szkoły artystycznej, członek zespołu, zauważyła ciemny kamień, który ledwie znajduje się na polu w miejscowości Saint-Pierre-le -Viger. Szybkie analizy naziemne potwierdzają, że rzeczywiście jest to poszukiwany meteoryt.
Zespół planuje przeszukać teren, we współpracy z lokalnymi mieszkańcami, w poszukiwaniu kolejnych fragmentów.
Niesamowite odkrycie małego obiektu
Naukowcy przyznają, że zarejestrowanie tak małego obiektu, który jeszcze nie wszedł w ziemską atmosferę, jest "niesamowite" i "dobrze rokujące na przyszłość". Odkrywcą tej niewielkiej asteroidy jest Krisztián Sárneczky ze stacji Piszkéstető Obserwatorium Konkoly w górach Mátra na Węgrzech.
To siódmy przypadek wykrycia kosmicznej skały przed wejściem w ziemską atmosferę.