Na orbicie dzieje się historia. Powstanie pierwszy hotel Hiltona

Niedawno dowiedzieliśmy się, że pierwszy prywatny hotel na orbicie będzie nazywał się StarLab, a teraz dochodzą do nas wieści, że znajdzie się on pod skrzydłami słynnej marki Hilton.

Pierwsza prywatna stacja kosmiczna StarLab z wnętrzami od Hiltona
Pierwsza prywatna stacja kosmiczna StarLab z wnętrzami od HiltonaVoyager Spacemateriały prasowe

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zostanie zdeorbitowana do 2030 roku, a jej miejsce zajmą pierwsze prywatne hotele. Niedawno poznaliśmy nazwę pierwszego orbitalnego przybytku dla kosmicznych turystów i astronautów, mowa tutaj o StarLabie. Za jego budowę odpowiadają firmy: Lockheed Martin, Nanoracks i Voyager Space. Tymczasem projektem wnętrz zajmie się słynna sieć hoteli, czyli Hilton.

StarLab powstanie z dmuchanych modułów, które idealnie nadają się do użytku w przestrzeni kosmicznej i są bezpieczne dla astronautów. Pierwsza prywatna placówka eksperymentalno-badawcza ma pojawić się na orbicie do 2027 roku.

Pierwsza prywatna stacja i hotel na ziemskiej orbicie

Według koncepcji, ma to być pierwszy obiekt, który będzie przeznaczony stricte do rozwijania niezwykle ważnych, futurystycznych projektów na potrzeby korporacji zbrojeniowych, farmaceutycznych czy technologicznych. Firmy nie ukrywają, że będą tam prowadzone badania nad nowymi lekami na najgroźniejsze choroby, urządzeniami na potrzeby budowy baz i robotów na Księżycu czy Marsie, a także upraw żywności 2.0 i najnowocześniejszej elektroniki.

Oprócz działalności przemysłowej, nowa stacja kosmiczna stanie się też nowoczesnym hotelem dla bogaczy spragnionych wrażeń. StarLab na dobry początek ma oferować 340 metrów sześciennych powierzchni użytkowej. Energię elektryczną na potrzeby zasilenia urządzeń dostarczą cztery panele solarne o łącznej mocy 60 kW. W obiekcie będzie mogło na stałe przebywać do czterech osób, ale docelowo liczba ta ma być podwojona.

Lockheed Martin, Nanoracks i Voyager Space to firmy, które mają doświadczenie w rozwoju technologii kosmicznych. Wszystkie w najbliższych latach będą brały udział w realizacji programu Artemis, w ramach którego Amerykanie powrócą na Księżyc w 2025 roku i pozostaną tam na zawsze.

Ukraińskie miasto Bachmut ostrzelane przez Rosjan. Kontrofensywa Ukraińców w obwodzie donieckim AP/Associated Press/© 2022 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas