Najwyżej położone obserwatorium na Ziemi w końcu otwarte

Tokyo Atacama Observatory to obserwatorium astronomiczne, które budowano przez lata. TAO jest najwyżej położonym instrumentem tego typu na Ziemi. Zlokalizowano go na pustyni Atakama na wysokości przekraczającej 5,6 tys. m n.p.m. Jest to jeszcze wyżej niż kompleks Atacama Large Millimeter Array (ALMA).

Tokyo Atacama Observatory to najwyżej położone obserwatorium astronomiczne na Ziemi.
Tokyo Atacama Observatory to najwyżej położone obserwatorium astronomiczne na Ziemi.2024 TAO projectmateriały prasowe

Tokyo Atacama Observatory należy do Uniwersytetu Tokijskiego. Pierwsze plany związane z budową tego obserwatorium pochodzą sprzed 26 lat. Po długim okresie planowania oraz stawiania elementów konstrukcyjnych, instrument w końcu zostaje oddany do użytku.

Tokyo Atacama Observatory to najwyżej położone obserwatorium

TAO zbudowano na wysokości aż 5640 m n.p.m. To sprawia, że japońskie obserwatorium astronomiczne jest najwyżej położoną tego typu placówką na Ziemi. Pod tym względem przewyższa nawet znane Atacama Large Millimeter Array (ALMA), które jest zlokalizowane na wysokości 5050 m n.p.m.

Obserwatorium zarządzane przez Uniwersytet Tokijski zbudowano na górze Cerro Chajnantor na chilijskiej pustyni Atakama. Zapisano je w Wielkiej Księdze Rekordów Guinessa.

Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy. Japończycy szukali takiego miejsca do prowadzenia obserwacji astronomicznych, które będzie jak w najmniejszym stopniu narażone na wpływ atmosfery Ziemi. Na takiej wysokości znajduje się niewiele wilgoci i to sprawia, że z wykorzystaniem TAO będzie można prowadzić konkretne obserwacje w podczerwieni.

Dzięki dużej wysokości, TAO będzie jedynym naziemnym teleskopem zdolnym do obserwacji kosmosu w średniej podczerwieni. Ta część spektrum szczególnie dobrze nadaje się do badania otoczenia gwiazd, w tym regionów formowania się planet.
mówi prof. Takashi Miyata, który zarządzał budową

TAO był bardzo skomplikowanym projektem

Budowa TAO nie była usłana różami. Było to ogromne wyzwanie techniczne, ale również polityczne. Realizacja projektu wymagała podpisania szeregu umów. W tym związanych z respektowaniem praw oraz interesów miejscowej ludności.

Staramy się rozwikłać zagadki wszechświata, takie jak ciemna energia czy budowa pierwotnych gwiazd. Potrzebny jest do tego taki widok nieba, jaki może zapewnić tylko TAO.
dodał prof. Yuzuru Yoshii kierujący projektem

Tokyo Atacama Observatory ma służyć m.in. do obserwowania planet i rozwikłania zagadek związanych z ich powstawaniem. Ma również udzielić odpowiedzi na pytania związane z ewolucją galaktyk. Naukowcy pokrywają w TAO ogromne nadzieje. Modularna budowa obserwatorium sprawia, że można w nim montować dodatkowe instrumenty, które posłużą do wykonywania konkretnych badań.

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas