NASA będzie monitorować pogodę z kosmosu dzięki konstelacji satelitów

NASA nawiązała współpracę z Rocket Lab w celu wyniesienia w przestrzeń satelitów CubeSat mających monitorować pogodę i przewidywać wydarzenia związane z ekstremalnymi burzami. Aktualnie na orbicie okołoziemskiej znajduje się cztery z sześciu małych satelitów wielkości pudełka po butach.

 Rakieta Electron firmy Rocket Lab gotowa do startu
Rakieta Electron firmy Rocket Lab gotowa do startuNASA/Electron Rocket LabNASA

W związku z coraz gwałtowniejszymi burzami nawiedzającymi poszczególne kontynenty, NASA postanowiła utworzyć konstelację małych satelitów odpowiedzialnych za monitorowanie zmian pogodowych. W tym celu amerykańska agencja kosmiczna nawiązała współpracę z Rocket Lab, aby wynieść satelity w przestrzeń na ich rakiecie.

Misja TROPICS

Pierwsza próba umieszczenia konstelacji we współpracy z prywatną firmą zakończyła się tylko połowicznym sukcesem, ponieważ dwa z czterech satelitów uległy zniszczeniu. Wtedy też, partnerem NASA w tej misji była Astra, której rakieta podczas lotu uległa awarii, co poskutkowało utratą dwóch satelitów. W związku z tym wydarzeniem amerykańska agencja zwróciła się o pomoc do Rocket Lab.

Misja TROPICS zaplanowana była na 7 maja na godzinę 21:00 czasu wschodniego, w Polsce godzina 02:00 już następnego dnia, czyli 8 maja. Transmisja dostępna była zarówno na NASA TV, jak i na stronie Rocket Lab. Jak donosi NASA na Twitterze, dwa kolejne satelity z powodzeniem zostały umieszczone na orbicie okołoziemskiej 7 maja, dzięki udanemu startowi rakiety Electron firmy Rocket Lab.

Satelity do badania pogody

TROPICS to konstelacja czterech identycznych satelitów CubeSat, które zaprojektowane zostały do obserwowania cyklonów tropikalnych z niskiej orbity okołoziemskiej. Pozwoli to prowadzić o wiele częstsze pomiary niż do tej pory. A dzięki temu, że dane będą gromadzone z większą częstotliwością niż pozwalały na to dotychczasowe satelity, naukowcy będą w stanie udoskonalić modele prognozowania pogody.

Każda z satelitów CubeSat w założeniu znajdować ma się na poszczególnych płaszczyznach orbitalnych, co pozwoli na zwiększenie możliwości monitorowania burz tropikalnych na Ziemi. NASA początkowo zakładała umieszczenie sześciu satelitów, jednak po awarii, której uległy dwa z nich, aktualnie na orbicie znajduje się ich cztery. Jednak to ma wystarczyć i dostarczyć o wiele więcej informacji o huraganach i niebezpiecznych systemach pogodowych niż kiedykolwiek wcześniej.

CubeSaty będą prowadziły pomiary wilgotności, prędkości wiatru i temperatury w celu uzupełnienia wszelkich luk obecnych w aktualnie prowadzonych rejestrach. System czterech CubeSatów będzie w stanie ocalić wiele ludzkich żyć, dzięki przewidywaniu katastroficznych anomalii pogodowych z o wiele większym wyprzedzeniem niż dotychczas. Zwiększy to również dokładność prognoz.

W związku z coraz to gwałtowniejszym zmianami klimatu, a w konsekwencji zintensyfikowaniem burz tropikalnych potrzebny jest wydajniejszy i bardziej skuteczny system do ich przewidywania. Mimo wielu teorii spiskowych ludzkość nie opracowała jeszcze systemów kontrolowania pogody, a co za tym idzie, warto wiedzieć co i gdzie uderzy, aby móc temu zejść z drogi i znaleźć bezpieczne schronienie.  

Petros Psyllos o sztucznej inteligencji: Każda technologia jest obosiecznaRMF FMRMF
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas