Niesamowite zjawisko widoczne z Marsa. Perserverance wszystko zarejestrował
Zaćmienie Słońca to zjawisko, które można oglądać również na innych planetach. Ostatnio świadkiem tego kosmicznego spektaklu był łazik Perserverance, który oglądał, jak marsjański księżyc Fobos przecina tarczę słoneczną. Na filmie widać jak kosmiczna skała kształtem przypominająca ziemniaka przesuwa się na tle Słońca.
Łazik uchwycił marsjańskie zaćmienie Słońca
Należący do NASA marsjański łazik Perserverance był świadkiem niezwykłego zjawiska. Udało mu się zarejestrować, jak Fobos przesuwa się na tle Słońca. Miało to miejsce 8 lutego, gdy łazik znajdował się w kraterze Jezero.
Inżynierowie z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA (JPL) NASA uzyskali 68 surowych zdjęć marsjańskiego zachodu Słońca. Materiał został uzyskany przy użyciu kamery Mastcam-Z znajdującej się po lewej stronie łazika. Jest to jedna z dwóch dostępnych przy Perserverance kamer, które umieszczone są na przypominającym szyję maszcie łazika. Są one często używane do rejestrowania krajobrazów marsjańskich.
„Strach” przesłonił Słońce
Zagraniczne media zgrabnie opisały zaćmienie, jakoby strach przesłonił Słońce. Nazwa marsjańskiego księżyca Fobos wywodzi się z greki i oznacza nic innego, jak właśnie „strach”. W mitologii greckiej Fobos był synem Aresa i Afrodyty.
Marsjański księżyc został odkryty przez amerykańskiego astronoma Asapha Halla w 1877 roku. Jest księżycem, jednak nie imponuje rozmiarem, jest wielkości przeciętnej asteroidy. Swoim kształtem przypomina gigantycznego ziemniaka.
Fobos z czasem rozpadnie się, ze względu na oddziałujące na niego siły pływowe. Krąży kilka tysięcy kilometrów nad powierzchnią Marsa, jednocześnie stopniowo opadając w jego kierunku. Za około 50 milionów lat albo spadnie na powierzchnię Marsa, albo rozpadnie się, tworząc pierścień wokół planety.
Promień orbity Fobosa jest mniejszy niż promień orbity synchronicznej. Oznacza to, że krąży on szybciej, niż trwa obrót Marsa wokół własnej osi. Co za tym idzie, dość szybko przemieszcza się po marsjańskim niebie. Wschód od zachodu dzieli średnio 4 godziny i 15 minut. Na Marsie można podziwiać dwa wschody księżyca w ciągu jednego dnia. Mars ma również drugi księżyc, Deimos. Powstanie obu księżyców jest zagadkowe.
Naukowcy nie są do końca pewni, jednak przypuszczają, że mogą pochodzić z pasa asteroid, z kolizji lub są pozostałością po wczesnym Układzie Słonecznym. Również dobrze mogą być wynikiem nieznanego do tej pory wydarzenia.
Polecamy na Antyweb: Amazon Prime Video wkurzy widzów. Dodatkowa opłata