Słońce wyrzucające ogrom plazmy uchwycone na niesamowitym wideo

Pewien Portugalczyk miał dużo szczęścia. Udało mu się zarejestrować na wideo koronalny wyrzut masy ze Słońca, co uchwycił blisko dwa lata temu. Nagranie jest naprawdę niesamowite. Nasza gwiazda w tym czasie wyrzuciła tak duży pióropusz plazmy, że zmieściłoby się w nim kilkadziesiąt Ziemi.

Koronalny wyrzut masy ze Słońca.
Koronalny wyrzut masy ze Słońca.Miguel Claromateriał zewnętrzny

Słońca co jakiś czas wyrzuca z siebie plazmę. Zjawiska koronalnych wyrzutów masy są bardzo spektakularne, ale nie widać ich na Ziemi gołym okiem. Jednak Miguel Claro, profesjonalny fotograf, autor i popularyzator nauki mieszkający w Lizbonie w Portugalii, miał sporo szczęścia i udało mu się zarejestrować taką erupcję na wideo, które robi niesamowite wrażenie.

Koronalny wyrzut masy Słońca sprzed blisko dwóch lat

To, co zarejestrował Claro, to koronalny wyrzut masy ze Słońca, do którego doszło 22 lutego 2022 r. Fotograf zauważył wtedy zmiany na gwieździe i postanowił zacząć działać. Zjawisko zostało uchwycone w regionie Alqueva w Portugalii, gdy panowały dobre warunki obserwacyjne, ale nie idealne.

To było moje najbardziej stresujące i najszczęśliwsze ujęcie. Gdy tylko zdałem sobie sprawę, że rośnie tak szybko i drastycznie, musiałem szybko zdecydować, co robić. Postanowiłem więc przerwać pierwszą sekwencję i obrócić aparat, ponownie kadrując w celu uzyskania nowej kompozycji, aby móc uchwycić narastający gigantyczny wyrzut.
Miguel Claro

Finalnie fotograf nagrał Słońce na filmie w jakości 4K. Zebrany materiał trwał łącznie około 2 godzin i 15 minut. Wspomniany koronalny wyrzut masy był ogromny. Do tego stopnia, że w pióropuszu plazmy zmieściłoby się kilkadziesiąt Ziemi. Zobaczcie to koniecznie na materiale, który obejrzycie pod tym linkiem.

Dzięki zjawisku mamy zorze

Słońce wykazuje momentami dużą aktywność i zachodzące na nim zjawiska powodują wyrzucanie w przestrzeń kosmiczną naładowanych cząstek. Tak powstaje wiatr słoneczny, który następnie może zderzać się z atmosferą Ziemi i efektem ubocznym procesu są spektakularne zorze, które można obserwować na niebie.

Warto dodać, że choć Słońce jest najbliższą nam gwiazdą, tak skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic. W tym związanych z przyczynami zjawisk zachodzących na jego powierzchni, jak wspomnianych koronalnych wyrzutów masy. Wiele nowych informacji udało się jednak uzyskać dzięki dwóm sondom kosmicznym - Parker Solar Probe oraz Solar Orbiter, które przebywają w kosmosie i badają Słońce od kilku lat.

Podwodny tunel pęka w trakcie przejazdu? Wiemy, co robićGeekWeekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas