Słońce z szybszym szczytem gwałtownej aktywności. Pozostało niewiele czasu

Słońce wkrótce będzie miało szczyt w obecnym cyklu aktywności. Naukowcy do niedawna sądzili, że proces przypadnie na połowę 2025 r., ale nowe badania wskazują na coś innego. Gwiazda Układu Słonecznego ma wykazywać szczyt gwałtownej aktywności znacznie szybciej niż dotychczas przewidywano.

Słońce potrafi wytwarzać superrozbłyski, które mogą być bardzo niebezpieczne dla Ziemi
Słońce potrafi wytwarzać superrozbłyski, które mogą być bardzo niebezpieczne dla Ziemimateriały prasowe

Słońce jest gwiazdą, która ma swój cykl trwający około 11 lat. W tym czasie dochodzi do odwrócenia polaryzacji pola magnetycznego. Każdy z tych cykli ma swoje maksimum i minimum. Temu pierwszemu towarzyszy często gwałtowna aktywność, która wiąże się m.in. z koronalnymi wyrzutami masy. Wszystko wskazuje na to, że proces odbędzie się znacznie wcześniej, niż sądzono.

Gwałtowna aktywność Słońca szybciej niż uważano

Do niedawna większość prognoz związanych z obecnym cyklem słonecznym zakładała przypadnięcie maksimum na okolice połowy 2025 r. Nowe badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Indii wskazują jednak na coś innego. Wygląda na, że Słońce będzie wykazywać gwałtowną aktywność znacznie szybciej.

Analiza przeprowadzona przez astrofizyków Priyansha Jaswala, Chitradeepa Saha i Dibyendu Nandy'ego wskazuje na to, że maksimum słoneczne nastąpi szybciej. Według uczonych może to odbyć się już w styczniu 2024 r., a więc za kilka tygodni. Skąd takie rozbieżności względem poprzednich prognoz?

Trzeba mieć na uwadze, że prognozowanie aktywności słonecznej jest trudne i wiąże się w wieloma czynnikami. Wynika to też z faktu, że przyczyny związane z napędzaniem cykli gwiazdy nie są znane. Można to przewidywać na postawie plam słonecznych występujących na powierzchni, ale nadal nie jest to idealne rozwiązanie.

Maksimum słoneczne i jego skutki

W momencie dojścia do maksimum słonecznego nastąpi odwrócenie biegunów gwiazdy i to spowoduje wzmożoną aktywność obiektu. W konsekwencji oznacza to plamy oraz rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy. Te skierowane w stronę Ziemi mogą wpływać na łączność na naszej planecie i zakłócać linie energetyczne. Plusem zjawiska są spektakularne zorze, które można podziwiać na niebie.

Warto dodać, że nadchodzący szczyt aktywności słonecznej uległ zmianom prognozy również w agencji NOAA. Początkowo zakładano spokojny cykl, ale ten okazał się być gwałtowniejszy względem wielu poprzednich. Dlatego zmieniono przewidywania związane z jego procesem. Według NOAA maksimum można spodziewać się w okresie od stycznia do października 2024 r. Na pocieszenie jest fakt, że za kilka lat dojdzie do spokojnego minimum.

Biden ujawnia pierwszy obraz z Kosmicznego Teleskopu Jamesa WebbaAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas