Spektakularna eksplozja chińskiej rakiety podczas lądowania

Chińska firma Deep Blue Aerospace w ramach eksperymentu postanowiła wylądować swoją rakietą. Całe wydarzenie zakończyło się spektakularnie wyglądającą katastrofą.

Chińska firma Deep Blue Aerospace w ramach eksperymentu postanowiła wylądować swoją rakietą. Całe wydarzenie zakończyło się spektakularnie wyglądającą katastrofą.
Spektakularna eksplozja chińskiej rakiety podczas lądowania /Deep Blue Aerospace /materiały prasowe

Startup z Państwa Środka, który prężnie rozwija się w przemyśle kosmicznym, postanowił sprawdzić możliwości swojej najnowszej rakiety o nazwie Nebula-1. Pierwsza faza lotu przebiegła pomyślnie. Rakieta wystartowała bez problemów i osiągnęła planowaną wysokość ok. 5000 metrów.

Następnie postanowiono spróbować wylądować urządzeniem na poligonie "Ejina Banner" w Mongolii Wewnętrznej. Chociaż rozpoczęcie procesu lądowania rakiety Nebula-1 odbyło się poprawnie, to jednak wszystko odmieniło się o 180 stopni tuż przed przyziemieniem pojazdu.

Reklama

Spektakularna eksplozja chińskiej rakiety podczas lądowania

Otóż po udanym wysunięciu i rozłożeniu stabilizatorów, nagle rakieta gwałtownie przyspieszyła opadanie i to ostatecznie doprowadziło do jej katastrofy. Eric Berger, amerykański specjalista od przemysłu kosmicznego, przyznał, że była to najbardziej spektakularna katastrofa rakiety, jaką widział w historii.

W sieci pojawił się rewelacyjnej jakości materiał filmowy, na którym uwieczniono cały lot i próbę lądowania rakiety Nebula-1. Technicy z firmy Deep Blue Aerospace wykorzystali w tym celu sportowego drona. Ujęcia zapierają dech i szczególnie powinny przypaść do gustu wszystkim fanom technologii kosmicznych i podboju kosmosu.

Chińska firma naśladuje SpaceX i Blue Origin

Chociaż test rakiety zakończył się katastrofą, to jednak naukowcy pozyskali cenne dane, które pozwolą im udoskonalić swoje urządzenie i w końcu pomyślnie wykonać manewr lądowania. Firma przyznała, że wiele się nauczyła z tego testu, realizując 10 z 11 głównych celów. Kolejna próba lotu testowego na dużej wysokości ma mieć miejsce już w listopadzie. Nie jest tutaj tajemnicą, że Chińczycy usiłują w tej kwestii naśladować amerykańskie firmy, a dokładnie SpaceX czy Blue Origin.

Obie od kilku lat regularnie wykonują lądowania swoimi rakietami m.in. Falcon-9 czy New Shepard. Chińskie firmy chciałyby również obniżyć koszty lotów rakiet, dzięki możliwości ich odzyskiwania i ponownego wysyłania w kosmos. Oprócz możliwości dostarczania ładunków do Chińskiej Stacji Kosmicznej, w grę ma też wchodzić kosmiczna turystyka dla milionerów.

Rakieta Nebula-1 firmy Deep Blue ma średnicę 3,4 metra, co jest wartością nieznacznie mniejszą od rakiety Falcon-9 od SpaceX, która ma 3,6 metra. Jest ona napędzana silnikami zasilanymi naftą i ciekłym tlenem, podobnie jak Falcon-9. Biorąc pod uwagę niepowodzenie ostatniego testu, analitycy prognozują, że mało prawdopodobne jest, aby orbitalny lot Nebula-1 odbył się przed 2025 rokiem.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Blue Origin | Falcon 9 | SpaceX
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy